News 12.06.2018

5 mitów na temat kotów, w które powinieneś przestać wierzyć

Akcja Karmimy Psiaki rozpoczyna kampanię społeczną na rzecz bezdomnych kotów. Organizatorzy chcą raz na zawsze pozbyć się fałszywych i szkodliwych przeświadczeń na temat kotów, by w ten sposób doprowadzić do polepszenia sytuacji kocich adopcji na terenie całej Polski. Kampania Kocie Kity potrwa od 11 do 17 czerwca. W jej przygotowanie zaangażowali się najlepsi koci behawioryści. Akcję wspierają też słynni kociarze – Macademian Girl, Red Lipstick Monster, Agnieszka Grzelak, Ewa Gawryluk, Rafał Mohr i Beata Pawlikowska.

 

Karmimy Psiaki przeprowadziło sondę uliczną dotyczącą najbardziej popularnych przekonań na temat kotów:
 

 

Jak wskazują jej wyniki, wiele osób wciąż wierzy, że koty nie przywiązują się do swoich właścicieli, są samotnikami, nie lubią towarzystwa, są niebezpieczne, niewdzięczne i całkowicie niezależne.

Mity dotyczące kotów wynikają z niezrozumienia kociej natury. A ich przykrą konsekwencją jest mała liczba kocich adopcji.

Fundacja Sarigato wychodzi naprzeciw temu problemowi. Rozpoczyna kampanię, w której rozprawi się z pięcioma najbardziej szkodliwymi „kocimi” stereotypami. Stroną merytoryczną akcji zajęli się specjaliści z portalu CatExperts i słynny polski behawiorysta Mieszko Eichelberger.

Oprócz filmików edukacyjnych i tekstów eksperckich, by popularyzować wiedzę o kotach, organizatorzy prowadzają akcję w mediach społecznościowych pod hasłem #KocieKity. Udział jest bardzo prosty. Wystarczy wejść na stronę www.karmimypsiaki.pl/kociekity i pobrać kampanijną grafikę. Następnie należy sfotografować z nią swojego pupila i wrzucić do sieci z hashtagiem #KocieKity. Do akcji przyłączyli się Macademian Girl, Red Lipstick Monster, Agnieszka Grzelak, Ewa Garyluk, Rafał Mohr i Beata Pawlikowska.

 

Przy okazji kampanii organizatorzy przeprowadzają zbiórkę pieniędzy dla schroniska w Szczecinku. Placówka ma w tej chwili pod opieką ok. 600 kotów i bardzo potrzebuje finansowego wsparcia.

Szkodliwe stereotypy na temat kotów niestety wciąż cieszą się dużą popularnością. A przecież kot przywiązuje się do swojego opiekuna nie mniej niż pies i również może zostać oddanym przyjacielem na całe życie.