Lifestyle 03.07.2019

5 kluczowych umiejętności fotografa

Chciałbyś robić wspaniałe zdjęcia? W fotografii nie ma dróg na skróty. Większość poradników fotograficznych przedstawia wyłącznie „efekciarskie sztuczki”. Ich zastosowanie nie pomoże Ci w budowie solidnego warsztatu fotograficznego. Poznaj 5 kluczowych umiejętności fotografa, dzięki którym sprawisz, że Twoje zdjęcia zachwycą odbiorców.

 

1. Naucz się pracować Światłem

Światło to podstawa każdego rewelacyjnego zdjęcia. Pamiętaj, że „fotografia” oznacza malowanie, zapisywanie światłem. Musisz nauczyć się wykorzystywać naturalne światło (lub stworzyć je samodzielnie).

Jeżeli fotografujesz na zewnątrz – postaraj się wykorzystać piękne promienie wschodzącego lub zachodzącego słońca. Gdy ustawiasz sztuczne oświetlenie – dobierz parametry tak, aby jak najlepiej doświetlić modela lub fotografowany przedmiot.

2. Opanuj swój aparat

Nie zapominaj o instrukcjach obsługi. Dzięki nim poznasz swój aparat i obiektywy. Potraktuj swój sprzęt jako narzędzie do zatrzymywania światła. Dowiedz się, jakie ma możliwości oraz ograniczenia.

Naucz się wykorzystywać ostrość oraz głębie ostrości. Aparatu najszybciej nauczysz się wykonując mnóstwo zdjęć. Pomocne mogą być również dyskusje z innymi fotografami. Pamiętaj też, że „idealny aparat” nie istnieje. Jakość Twoich zdjęć zależy przede wszystkim od Twojej wyobraźni i wrażliwości na piękno.

3. Naucz się kompozycji

Kompozycja to efekt Twoich marzeń o kadrze. Zastanów się, jakie zdjęcie planujesz wykonać. Co będzie w nim najważniejsze? Następnie pozbądź się z kadru wszystkich niepotrzebnych elementów. Najszybciej osiągniesz to poprzez zmianę dystansu do fotografowanego obiektu.

Postaraj się, aby Twój kadr miał jeden, dominujący motyw. Spraw, że odbiorca bez problemu go odnajdzie. Zastosuj kilka planów. Pamiętaj też o kolorze. Żółty, pomarańczowy i czerwony - jako kolory ciepłe - zawsze będą bardziej widoczne na zdjęciach, niż kolory zimne (niebieski, zielony i fioletowy). Dlatego warto umieścić ciepłe kolory na pierwszym planie (czyli blisko obiektywu).

4. Znajdź czas na fotografowanie

Nigdy nie stworzysz wspaniałych zdjęć, jeżeli będziesz opierał się wyłącznie na teorii. Musisz wygospodarować czas na praktyczną pracę nad warsztatem. Im więcej zdjęć zrobisz, tym szybciej rozwiniesz umiejętności.

Systematyczne ćwiczenia pobudzą też Twoją wrażliwość na piękno. Kreatywności można nauczyć się wyłącznie w trakcie tworzenia. Postaraj się wykonać przynajmniej jedno zdjęcie dziennie. Efekty Twojej pracy Cię zachwycą.

5. Nie skupiaj się na sztuczkach

Nauka fotografii wymaga cierpliwości. Sztuczki, w szczególności te komputerowe, tylko maskują brak warsztatu i pomysłu na zdjęcie. Bezmyślne kopiowanie pracy innych fotografów może zdobyć kilka lajków, ale nie poprawi Twoich umiejętności.

W fotografii najważniejsza jest pasja. Zdjęcia mają przynosić radość Tobie i Twoim Bliskim. Dlatego poszukuj swojej ulubionej dziedziny fotograficznej. Spraw, aby każda chwila z aparatem dawała Ci prawdziwe szczęście.

 

Artykuł powstał we współpracy z redakcją portalu Foto Księgarnia.