Lifestyle 25.03.2016

3 sposoby na urozmaicenie Wielkanocy

Powtarzasz co roku te same wielkanocne zwyczaje? Podtrzymywanie tradycji jest ważne, ale nie powinno nas powstrzymywać od wprowadzania nowych zmian, które mogą pozytywnie odmienić nasze święta. Jak w kilku krokach uatrakcyjnić obchody Wielkanocy, aby nie stały się nieciekawe i przewidywalne? 

 

Świąteczny barszcz nie tylko w grudniu

 

Wizja wielkanocnego śniadania obowiązkowo zawiera talerz żuru z białą kiełbasą. Zamiast niego warto wypróbować inną zupę, o podobnym wyglądzie, lecz zupełnie innym smaku – barszcz biały. Podstawowa różnica pomiędzy tymi zupami tkwi w używanym zakwasie. Przepis na barszcz biały bazuje na zakwasie pszennym lub warzywnym, np. z kiszonej kapusty bądź ogórka, a żur wykorzystuje zakwas żytni, który jest też zwykle mocniej doprawiany. Dzięki temu barszcz jest nieco łagodniejszy w smaku. Zazwyczaj ma też gęstszą konsystencję i bywa zabielany śmietaną, a nie mlekiem, jak w przypadku żuru. Atrakcyjnie będzie wyglądał podany w wydrążonym chlebku lub z rzadziej spotykanymi w barszczu składnikami, np. zmiksowanym awokado.

 

Wielkanocny wyjazd z dala od zgiełku i gorączki porządków

 

Wielkanoc jak każda uroczystość wiąże się z krzątaniną – dom sam się nie posprząta, a babki i mazurki ktoś musi upiec. A przecież święta powinny być czasem relaksu! Jak zacząć cieszyć się z czasu spędzanego w gronie rodziny?

 

Dobrym pomysłem może być wyjazd, np. w góry lub na wieś. Spokojna okolica i piękne widoki pozwolą Ci się odprężyć i odpocząć od miejskiego zgiełku. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że zamiast marnować czas sprzątanie i gotowanie, będziesz mógł spędzić go z najbliższymi.

 

Jeśli nie masz czasu na dalekie wyjazdy, sprawdź, co proponują hotele położone w pobliżu Twojej miejscowości. Wiele z nich oferuje swoim gościom wielkanocne pakiety, które przewidują szereg atrakcji, jak choćby wspólne śniadanie, uroczysty obiad, malowanie pisanek dla dzieci lub przejazdy bryczką.

 

Pisanki na różne sposoby

 

Malowanie jajek stanowi obowiązkowy element świątecznych przygotowań, a sposobów na oryginalne ozdabianie skorupek jest wiele. Jednym z popularniejszych i najlepiej znanych jest malowanie farbkami, w powszechnym użyciu są też barwniki – zarówno te sztuczne, jak i naturalne. Z ich pomocą można uzyskać prawie każdy wymarzony kolor!

 

Jeśli jednak znudziły wam się zwykłe, pomalowane farbą pisanki, warto pomyśleć o innych metodach dekorowania jaj. Za inspirację mogą posłużyć tradycyjne w niektórych regionach Polski kraszanki, czyli jaja ozdabiane wzorami wykrawanymi z pomocą nożyka, które sprawiają wrażenie ażurowych, pokrytych koronką. Z kolei na Mazowszu pisanki są dekorowane techniką batiku – najpierw na jajo nanosi się rozgrzany wosk, a po jego zastygnięciu pokrywamy jajko kolorowym barwnikiem, tworząc unikalny wzór. Ciekawą propozycją są także pisanki łowickie, oklejone wycinankami z kolorowego papieru. Dekorowanie jaj może też być wspaniałą okazją do spędzenia kilku chwil z rodziną, na wspólnej zabawie.