Podróże 21.08.2017

13 Spotkania z Filmem Górskim - ludzie i czyny, które mogą zawładnąć wyobraźnią

13. SzFG, odbywające się w dniach 30.08-03.09 to nie tylko okazja do wzięcia udziału w aktywnościach outdoorowych, czy seansach znakomitych filmów - to też miejsce spotkań z podróżnikami, wspinaczami, autorami książek i celebrytami, którzy żyją górami.

 

Andrzej Bargiel

 

Himalaista i skialpinistą, który na nartach zjechał z Manaslu, Sziszapangmy i Broad Peak.

Cel jest najbardziej ambitny, niebezpieczny i najtrudniejszy. Jest nim drugi pod względem wysokości szczyt Ziemi – K2 (8611 m n.p.m.).

Nikt jeszcze nie zjechał na nartach z wierzchołka do podstawy szczytu. Dlatego wyprawa K2 Ski Challenge rusza pod hasłem „Dokonać niemożliwego”.

Zakopiańczyk opowie o ekstremalnej wyprawie, która jest na liście jego niezwykłego projektu Hic Sunt Leones.
 

Krzysztof Wielicki 

Ten wybitny wspinacz zdobył Koronę Himalajów i  Karakorum jako piąty człowiek na świecie.

To również autor trzech pierwszych wejść zimowych na szczyty ośmiotysięczne oraz pierwszym himalaistą, który z bazy wszedł na szczyt ośmiotysięcznika w ciągu jednej doby.

Po letniej wyprawie przygotowawczej PHZ na K2 spotkamy się z Krzysztofem Wielickim - kierownikiem prawdopodobnej Polskiej wyprawy na K2, który opowie o o wyprawie i planach zimowego podboju ostatniego i najtrudniejszego ośmiotysięcznika niezdobytego zimą.

 

 

Janusz Gołąb

Janusz Gołąb - polski himalaista, pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięcznika Gaszerbrum (razem z Adamem Bieleckim).

To jeden z najlepszych polskich wspinaczy, który będzie uczestnikiem prawdopodobnej zimowej wyprawy na K2. 

Za dokonania wspinaczkowe został odznaczony Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. 

 

 

Marek Kamiński 

Podróżnik, polarnik i przedsiębiorca. Pierwszy i jedyny człowiek na świecie, który zdobył dwa bieguny ziemi w jednym roku.

Uczestniczył w wyprawach na Antarktydę, Grenlandię, dwa razy przepłynął jachtem Ocean Atlantycki, przeszedł Pustynię Gibsona, w 2004 roku dotarł na obydwa bieguny z niepełnosprawnym chłopcem – Jaśkiem Melą.

Ceniony mówca i wykładowca, wymieniany w pierwszej trójce jako ekspert zarządzania w badaniu „Kogo słucha biznes”, zrealizowanym przez Think Thank we współpracy z Google i Instytutem Monitorowania Mediów.

 

 

Ewa Wachowicz

Miss Polonia, producentka i autorka programów kulinarnych i książek oraz jurorka "Top Chefa", zdobyła najwyższy wulkan świata w parze z koleżanką, lekarzem laryngologiem - Klaudią Cierniak-Kożuch.

Tym samym ma na koncie już 6 zdobytych wulkanów w ramach projektu Korony Wulkanów Ziemi.

Do pełnej korony brakuje jej jeszcze tylko ostatniego klejnotu - Mt Sidley (4285 m), najwyższego wulkanu Antarktydy.

 

 

Gerlinde Kaltenbrunner

Wejście na szczyt K2 (8611 m) dało jej tytuł pierwszej kobiety, która zdobyła wszystkie ośmiotysięczne szczyty bez użycia dodatkowego tlenu i bez wsparcia tragarzy.

 

Wspinanie jest jej pasją i pracą. Mieszka w Górnej Austrii, w wolnych chwilach wspina się w skałach, w Alpach lub jeździ na wyprawy.

 

Z zawodu jest pielęgniarką. Po krótkiej przerwie, kiedy pracowała jako przedstawiciel handlowy w branży outdoorowej, odważyła się wejść na niestabilną ścieżkę kariery i zostać profesjonalnym alpinistą. Dziś ma na swoim koncie wszystkie czternaście 8-tysięczników. Gerlinde Kalterbrunner, „Cała ja” (Wydawnictwo STAPIS, 2013) – po spotkaniu można uzyskać autograf autorki. Książki do zakupienia podczas festiwalu.

 

 

Marek Holecek

Czeski wspinacz i himalaista znany z wytyczania nowych dróg w stylu alpejskim w górach najwyższych. Za swoje osiągnięcia był wielokrotnie nagradzany przez Czeski Związek Alpinizmu.

Za wspinaczkę na Talung (7349 m, pierwsze wejście Thumba Party północno-zachodnim filarem w stylu alpejskim M6+, WI6) wraz ze Zdenkiem Hrubým otrzymał nagrodę Wejście Roku Czeskiego Związku Himalaizmu i nominację do Złotych Czekanów (Piolets d’Or), czyli najbardziej prestiżowego światowego wyróżnienia przyznawanego za osiągnięcia górskie. Więcej na: www.marekholecek.cz

Spotkanie organizowane we współpracy z Czeskim Centrum i z Fundacją Historie Dobrodružstvi, która została założona w Ostravie w roku 2016 w celu zachowania pamięci o czeskich oraz czechosłowackich osiągnięciach eksploracyjnych, podróżniczych i wspinaczkowych.

 

 

Wierzchołek góry lodowej...

To tylko kilku z naszych gości - Festiwal swoją obecnością zaszczycą m.in:

➝Krzysztof Starnawski

➝Karl Gabl

➝Tomek Nodzyński

➝Peter Hamor

➝Michal Sabovcik

➝Kacper Tekieli

➝Leo Houlding

➝Kinga Ociepka

➝Anna Figura

➝Szymon Styrczula - Maśniak