Finanse 07.09.2016

Z jakich pożyczek korzystają Polacy i dlaczego?

Rynek pozabankowy jest naprawdę ogromnym sektorem finansowym - jako Polacy chętnie pożyczamy pieniądze w firmach pożyczkowych, pomimo dość wysokich kosztów. Dlaczego tak jest i czy zmieni się to w przyszłości?
 

Czemu zaciągamy pożyczki?

 

Wydawać by się mogło, iż w pożyczki pozabankowe celują w większości osoby "przyparte do muru", jednak jak zostało to przestawione w raporcie o finansach młodych Polaków, odpowiedzi wyjaśniające powód pożyczania określone jako "brak pieniędzy na podstawowe potrzeby" lub "chwilowe problemy finansowe", otrzymały po 19% wskazań respondentów.

Osoby które mogą wykazać się dobrą kondycją portfela, sprawdzają oferty w bankach - są tam zdecydowanie niższe koszty.

W przypadku rynku pozabankowego, jeśli wydatek jest stosunkowo niski (do 2000 złotych), osoby najczęściej aplikują o chwilówkę - zobowiązanie często nieprzekraczające 30 dni. Niezwykle istotna jest tutaj ocena możliwości terminowej spłaty, bowiem przekroczenie wyznaczonej daty powoduje naliczanie odsetek karnych, a w dalszej konsekwencji przekazanie sprawy do firmy windykacyjnej.

W przypadku większych zakupów (lub po prostu większej potrzeby finansowej) wybierane są często pożyczki ratalne, których spłata może być rozłożona nawet na 36 miesięcy. Porównać ich koszty można na http://chwilowki-online.org/chwilowki-na-raty.

 

Jaka przyszłość czeka firmy pożyczkowe?

 

Jest to ciekawe pytanie, jednak ciężko o precyzyjną odpowiedź jak będzie wyglądał rynek pożyczkowy za kilka lat. Tendencja w ostatnich latach to dynamiczny wzrost, jednak obecnie już nie tak duży, jak jeszcze chociażby 2-3 lata temu. Konkurencja wśród pożyczkodawców stała się jeszcze bardziej zażarta, a zaistnienie na rynku jest trudniejsze.

Firmy pożyczkowe w przekazie marketingowym nie koncentrują się na obszarze kosztów, które to w sporej części firm oscylują wokół górnych granic wyznaczonych przez przepisy prawne. Za to łatwość uzyskania pożyczki, a także czas otrzymania środków jest mocno akcentowana w przekazach reklamowych. Stąd często pożyczki pozabankowe są określane jako pożyczki od ręki: http://chwilowki-online.org/pozyczka-od-reki.

Klient dla pożyczkodawcy jest bardzo cenny, zwłaszcza iż coraz większy procent wniosków jest odrzucany - jak podał niedawno Związek Firm Pożyczkowych, obecnie tylko około 30% wysyłanych wniosków jest akceptowanych. Odsetek akceptacji zmniejszył się dodatkowo po zmianie przepisów w marcu tego roku (nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim).

---

Tekst reklamowy