Podróże 27.04.2018

Poznańska architektura – 9 obiektów, które musisz zobaczyć podczas pobytu w mieście Poznań

Szybki rozwój Poznania sprawia, że zmieniają się jego turystyczne szlaki. Chcesz zwiedzić miasto i mieć pewność, że nie ominęło Cię nic ważnego? Zobacz zaktualizowany przewodnik, w którym znajdziesz zarówno dawne atrakcje miasta, jak i dopiero powstałe miejsca. Proponujemy 9 obiektów do wpisania na listę must-see w Poznaniu!

 

Poznań jest doskonałym przykładem tego, jak nowoczesna architektura wpasowuje się w zabytkowy charakter miasta. Kiedy odwiedzisz Stary Rynek koniecznie zobacz koziołki, które stanowią symbol stolicy Wielkopolski. Następnie odkryj inne części miasta i ciekawą architekturę… wartą Poznania!

1. Brama Poznania ICHOT

Najnowocześniejszy budynek w Poznaniu powstał w najstarszej części miasta. Dzięki niemu poznasz informacje o początkach osady i Państwa Polskiego. Jest to interaktywne muzeum, które warto zwiedzić na początku wizyty, ponieważ może zmienić postrzeganie Poznania. Budynek położony nad Cybiną łączy się ze zrewitalizowaną Śluzą Katedralną dzięki nadrzecznej kładce. Brama Poznania doskonale wpisuje się w krajobraz – bryła przecięta szczeliną odsłania widok na Katedrę Ostrowa Tumskiego. Budynek został zaprojektowany tak, by był miejscem spotkań i odpoczynku dla Poznaniaków oraz turystów.

2. Katedra na Ostrowie Tumskim – Bazylika św. Piotra i Pawła

Trakt królewsko-cesarski prowadzi od Bramy Poznania do Katedry na Ostrowie Tumskim. Bazylika jest miejscem pochówku Mieszka I oraz kolejnych Piastów, władców Polski. Grobowce obecne w katedrze świadczą o tym, jak ważny był Ostrów Tumski w czasach budowy Państwa Polskiego. Na miejscu obecnej gotyckiej katedry w X wieku istniał wczesnoromański kościół, który stanowił jednocześnie siedzibę biskupa. Ostrów Tumski był istotnym miejscem na mapie kształtującej się Europy.

Szukasz noclegu w Poznaniu? Sprawdź najbardziej komfortowe Hotele Poznań.

3. Bałtyk

Obiektem, który należy obejrzeć z każdej strony, jest nowoczesny biurowiec przy Rondzie Kaponiera – Bałtyk. Wcięcia w dolnych kondygnacjach sprawiają, że budynek wygląda inaczej z różnych perspektyw. Niestandardowa bryła Bałtyku, zaprojektowanego przez holenderską pracownię architektoniczną, czyni go jednym z najoryginalniejszych poznańskich budynków.

4. Kościół św. Jana Jerozolimskiego

Jest to najstarszy murowany kościół w Polsce. Jego szczyt, zamiast tradycyjnego krzyża katolickiego, zdobi krzyż maltański – symbol kawalerów maltańskich. Wczesnoromański budynek zachwyca swoją prostotą.

5. Okrąglak

Okrąglak powstał w latach 50. i jest wybitnym przykładem architektury modernistycznej. Szybko stał się symbolem Poznania. Budynek w kształcie walca to ważny punkt odniesienia dla większości mieszkańców. Dzięki modernizacji służy obecnie jako biurowiec z przestrzenią usługową. We wnętrzu niezwykłe wrażenie robią schody zbudowane wokół osi budynku.

6. Zamek cesarski na ul. Święty Marcin – Pomnik Pogromców Enigmy

Zamek na ul. Święty Marcin to majestatyczny budynek z nowoczesnym, zrewitalizowanym otoczeniem. W środku działa Centrum Kultury Zamek, które tworzy interesującą ofertę kulturalną miasta. Dzięki działaniom CKZ we wnętrzach zamku odbywają się seanse filmowe, wystawy i inne cykliczne wydarzenia. Warto zwiedzić jego bogate wnętrze i skorzystać z położonej na antresoli kawiarni. Przy wejściu znajduje się  Pomnik Pogromców Enigmy, upamiętniający poznańskich matematyków, którzy rozszyfrowali kodowanie niemieckiej maszyny z czasów II wojny światowej.

7. Fontanna na placu wolności

Poznański Plac Wolności to duża część historii Wielkopolski. Nazwany tak na cześć wydarzeń, które ukonstytuowały Państwo Polskie, nadal cieszy się popularnością jako miejsce spotkań czy pokojowych manifestacji. Umieszczona na placu nowoczesna fontanna, doskonale komponuje się z okolicznymi, zabytkowymi budynkami – np. z Biblioteką Raczyńskich.

8. Ratusz z koziołkami

Podczas zwiedzania Poznania nie można pominąć Starego Rynku z charakterystycznym Ratuszem. Kolorowy rynek Poznania najlepiej zwiedzać w samo południe, kiedy naszym oczom ukazują się słynne koziołki. Mechanizm zegarowy nazywany jest inaczej „urządzeniem błazeńskim”, ponieważ pod taką nazwą zamówiono go po raz pierwszy w XVI wieku.

9. Fara Poznańska

Fara Poznańska, czyli Bazylika kolegiacka Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa w Poznaniu, znajduje się tuż przy Starym Rynku. Ogromny Kościół był udoskonalany od przejęcia go przez Jezuitów w XVI wieku. Wykonany w stylu barokowym oszałamia przepychem. Ozdobne sklepienie i niezwykła sztukateria zachęcają do długich spacerów po wnętrzu Bazyliki.

Poznań jest miastem o historii sięgającej korzeni Państwa Polskiego, dlatego oferuje zwiedzającym architekturę w różnorodnych stylach. Kiedy odwiedzasz miasto, warto poznać jego różnorodne oblicza. Wybierasz się do Poznania? Zarezerwuj hotel z AccorHotels.