Podróże 18.05.2016

Couchsurfing – wady i zalety

Couchsurfing daje możliwość noclegu u osób, które udostępniają swoje mieszkanie i ogłaszają to na stronie internetowej. Pod profilami użytkowników można dodawać komentarze, co dodaje projektowi wiarygodności.

 

Jak przygotować się do podróży

 

Przede wszystkim znajdźmy osobę lub osoby, których profile nas zainteresowały. Couchsurfing (CS) to nie tylko darmowy nocleg, ale też wymiana poglądów z osobami mieszkającymi u celu naszej podróży. Tzw. host, czyli osoba goszcząca, da nam znać czy może nas przenocować w wybranym terminie.

Jeśli mamy zamiar dotrzeć do naszego hosta samolotem, dobrze zawczasu zorganizować sobie przejazd na trasie parking-lotnisko. Warszawa i inne duże miasta to miejsca, w których możemy mieć problem z zaparkowaniem samochodu w pobliżu lotniska.

 

Zalety couchsurfingu

 

Spanie na kanapie u tzw. lokalsów ma wiele zalet:

  • Poznanie nowych osób z całego świata. To możliwość nawiązania znajomości i bliskich relacji. CS może się poszczycić nawet liczbą kilkudziesięciu małżeństw pomiędzy gospodarzami a ich gośćmi.
  • Poznanie kultury od wewnątrz. Host zaprowadzi nas w miejsce, które nie jest opisane w przewodniku. Zobaczymy, jak na co dzień żyje się w danym mieście czy kraju. Dowiemy się, gdzie warto zjeść i co obejrzeć.
  • Darmowy nocleg. Jednak to nie może być naszą główną motywacją, ponieważ ideą CS jest wymiana idei i poznanie nowych osób. Rozczarujemy siebie i gospodarza, jeśli liczymy na nocleg, ale nie nastawiamy się na integrację.
  • Pokazujemy gospodarzom, jacy są Polacy, mamy szansę zrobić na nich dobre wrażenie. Sprawiamy, że ludzie w innych państwach postrzegają nas korzystnie.

Wady couchsurfingu

 

Couchsurfing nie jest też pozbawiony wad:

  • Musimy liczyć się z przyzwyczajeniami gospodarzy. Może to być słuchanie muzyki, za którą nie przepadamy lub imprezy do rana.
  • Brak prywatności. Nie każdemu odpowiada mieszkanie w domu u obcej osoby. Będąc w hotelu robimy to, na co mamy ochotę. Korzystając z CS powinniśmy dostosować się do hosta. W większości przypadków będzie on chciał spędzić z nami dużo czasu, aby poznać się i porozmawiać. To idea couchsurfingu, o której warto pamiętać.
  • Nie zawsze znajdziemy nocleg tam, gdzie chcieliśmy. Największy problem może pojawić się w dużych miastach, jednak i w małych miejscowościach ludzie o CS mogą po prostu nie wiedzieć.

 Zobacz także: Jak się spakować na tygodniowy wyjazd za granicę