Nauka 14.11.2016

Znamy AuTORytet studentów dziennikarstwa! 

Mariusz Szczygieł został AuTORytetem studentów dziennikarstwa w Plebiscycie MediaTory - Studenckie Nagrody Dziennikarskie! Statuetkę odbierze podczas jubileuszowej 10. Gali Finałowej, która odbędzie się 3 grudnia w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 

- Kiedy zaczynają się jakieś dyskusje o mediach, o naszym zawodzie, o Polsce, najczęściej mam ochotę powiedzieć "nie wiem". Mnóstwo nazwisk, które słyszę rano w wiadomościach radiowych czy telewizyjnych nic mi nie mówi. Nie wiem, czy ustawa o stałej cenie na książki to dobry pomysł, czy nie. Nie mam jednoznacznego zdania na sytuację, w której "Gazeta Wyborcza" została pozbawiona ogłoszeń państwowych spółek. Nie przeczytałem żadnego tekstu Żiżka. I mam nadzieję, że studenci, którzy przyznali mi swoją nagrodę nie oczekują ode mnie zdania na te tematy. - mówi Mariusz Szczygieł, tegoroczny AuTORytet studentów. Może od razu powiem, co umiem. Umiem słuchać ludzi, umiem pomóc im wyartykułować swoje myśli i przeżycia, umiem tak zbudować swój tekst, żeby przytrzymać czytelnika, umiem ciekawie mówić o polskich reportażach. To właściwie tyle. Bo przede wszystkim trzymam się zasady: nie przekraczam granicy, jeśli nie mam walizki - dodaje wyróżniony reportażysta. 

 

W kategorii AuTORytet studenci doceniają tych dziennikarzy, od których mogą uczyć się rzetelności, profesjonalizmu i najwyższych standardów. Nagroda przyznawana jest za całokształt pracy dziennikarskiej oraz ma wymiar ponadczasowy. - Ta kategoria jest szczególna, również dlatego, że głosujący mogą sami podać nazwisko osoby, którą uważają za swój dziennikarski wzór lub skorzystać z listy pomocniczych propozycji - przyznaje Wioletta Klytta, prezes Stowarzyszenia MediaTory.

 

To już druga statuetka w Plebiscycie MediaTory dla Mariusza Szczygła, który w 2013 r. zwyciężył w kategorii DetonaTOR za reportaż „Śliczny i posłuszny” opublikowany w „Dużym Formacie”. W tym roku reportażysta dołączył między innymi do Bogdana Rymanowskiego, Hanny Krall, Wojciecha Jagielskiego oraz Wojciecha Manna, którzy zostali wybrani AuTORytetami w latach ubiegłych.

 

 

Zwycięzców w pozostałych kategoriach jubileuszowej edycji Plebiscytu MediaTory poznamy podczas Gali Finałowej, która odbędzie się 3 grudnia o godzinie 17:00 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 

MediaTory to plebiscyt, w którym studenci dziennikarstwa każdego roku nagradzają wyróżniających się dziennikarzy i ludzi mediów. Wskazują tych, od których mogą uczyć się najwyższych standardów w dziennikarstwie. W jubileuszowej edycji do głosowania uprawnionych jest ponad 10 tysięcy studentów z 22 polskich uczelni, na których dziennikarstwo funkcjonuje jako odrębny kierunek.

 

Organizatorami 10. edycji Plebiscytu są: Stowarzyszenie MediaTory oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa UJ. Współorganizatorem Plebiscytu jest Uniwersytet Jagielloński, a Sponsorem Głównym - Fundacja Seriatim.

 

Medialną popularność MediaTorów monitoruje Instytut Monitorowania Mediów.