Kariera 10.04.2014

ZAWODY PRZYSZŁOŚCI

Źródło: itbdigital.com

Od wielu lat przeczytać można wiele prognoz dotyczących "zawodów przyszłości"
Specjaliści od sprzedaży, programiści, finansiści i inżynierowie - to w/g rankingów najbardziej poszukiwani pracownicy. Wzięcie będą mieli także specjaliści PR, marketingu, zarządzania.
Każdego roku zadaje się pytanie: "jakich pracowników potrzebujemy za 5-10 lat" i co roku publikuje się dramatyczny raport bezrobocia młodych Polaków - ponad 27%!
Dla porównania: Niemcy 8%, Austria 9%, Holandia 12%...

Na młodego i często nieświadomego człowieka wywierana jest olbrzymia presja. Musi pracować w zawodzie w którym się dużo zarabia i koniecznie na prestiżowym kierunku.
Albo z braku pomysłu na siebie wybiera kierunek który "wydaje się być ciekawy". Są tez i tacy którzy za punkt honoru stawiają sobie studia - nie ważne jakie - ma być MGR przed nazwiskiem a punktów z matury jakby niewiele...

Jakie więc są zawody/kierunki przyszłości?
Przede wszystkim zgodne z Twoimi zainteresowaniami! Nie chcesz chyba przepracować reszty życia w zawodzie którego nie lubisz? Tylko praca z której czerpiemy przyjemność jest efektywna i satysfakcjonująca i koniec końców zapewniająca sukces.

Zadaj sobie jedno bardzo ważne pytanie: Co jest twoim życiu najważniejsze.
Poświęć godzinę lub lepiej dwie by poważnie przemyśleć jakie są Twoje cele, jakie są silne i mocne strony - Ciebie jako potencjalnego pracownika. Co musisz zrobić by wyeliminować u siebie cechy które oddalają cię od pracy w danym zawodzie. Czy jesteś w stanie je pokonać? Przez chwilę nie myśl o niczym innym.
Poznaj także specyfikę pracy w danej branży. Idź na praktyki lub staż dowiedz się jak to wygląda "od środka". Im szybciej tym lepiej.
Jeśli nie lubisz cyfr i matematyki nie studiuj informatyki czy finansów nawet jeśli to "zawód z przyszłością". Jesteś cichy i skryty? Zarządzanie to kierowanie innymi - musisz być przywódcą! Jeśli boisz się wykonać minimum 50 telefonów i rozmów dziennie - praca w dziale handlowym bądź PR może nie być dla Ciebie..... Albo pracuj konsekwentnie nad sobą i wyeliminuj te braki!

Musimy pamiętać, że pracodawcy chcą zawsze najlepszych. Chcą ludzi dla których zawód jest prawdziwą pasją a zdobywanie nowych umiejętności w danym zawodzie - hobby.

Nie dajmy się więc zwariować statystykom!
Każdy ma swój inny zawód przyszłości. Pamiętajmy, że ślepe podążanie za statystycznym "zawodem przyszłości" powoduje pewien paradoks: GUS prognozując zapotrzebowanie na danych specjalistów, a ministerstwo tworząc listę "kierunków zamawianych" powoduje w  perspektywie nadpodaż absolwentów - każdy chce przecież studiować na kierunku, który zapewni pracę. Oznacza to więc, że połowa lub więcej znakomicie wyszkolonych młodych ludzi nie znajdzie pracy!
W tym samym czasie okazuje się, że brakuje zupełnie innych specjalistów - nikt przecież nie wspomniał, że będą potrzebni...

Informacja to połowa sukcesu
Dowiedz się gdzie po danym kierunku możesz podjąć pracę, jak kształtują się zarobki, jakie są cechy idealnego pracownika w tym zawodzie i jaka jest Twoja konkurencyjność na rynku pracy. Zastanów się czy to właśnie studia są Twoją drogą do sukcesu? A może specjalizacja zawodowa? Pomyślałeś już o własnym biznesie?

 

O autorze:

Marcin Nawrocki
Redaktor Naczelny
marcin.nawrocki@podajdajej.info.pl

Podróżnik,dziennikarz,organizator projektów i eventów.