Nauka 14.04.2014

INSPIRACJA DO ROZWOJU!

Youth to Business Forum  to  konferecja powstała z inicjatywy międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC, w ramach której aktywnie działają tysiące młodych ludzi z ponad 120 krajów całego świata.  Głównym celem organizacji jest kreowanie pozytywnych liderów, promowanie postawy przedsiębiorczości i otwartości na świat, oraz wzajemna inspiracja do świadomego rozwoju osobistego. Takie też cele postawione zostały przed krakowską edycją Y2BF, która odbędzie się już w najbliższy wtorek tj. 15 kwietnia. Karolina Rojek – koorydnatorka tegorocznego wydarzenia, opowiedziała nam o celu i przygotowaniach do konferencji.

 

W jaki sposób narodziła się inicjatywa Y2BF?

 

W celu sprostania wymaganiom jakie stawia dzisiejsza rzeczywistość gospodarcza, pojawiła się potrzeba narodzin inicjatywy, która stworzyłaby dogodne okoliczności do bezpośredniego spotkania utalentowanych, ambitnych studentów z przedstawicielami świata biznesu, ekspertami oraz liderami opinii. U podstaw wydarzenia  Youth to Business Forum stoi więc idea swobodnej wymiany doświadczeń, wzajemnej nauki i motywacji do podejmowania nowych wyzwań. Na mapie krakowski eventów umiejscowiłabym  Y2BF w obszarze przedsiębiorczości –  między konferencjami dla studentów a eventami skupiającymi  przedsiębiorców i start-upowców.

 

- Czego można spodziewać się będąc uczestnikiem krakowskiej edycji Y2BF?

 

 

Całe wydarzenie zbudowane jest na podstawie unikalnej formuły Inspiracja – Zaangażowanie – Działanie. Część Inspiracja to wystąpienia zaproszonych gości, które mają za zadanie zainspirować studentów i pokazać możliwości jakie stoją przed nimi w dzisiejszym świecie. Przemowy mają być źródłem pomysłów. Podczas warsztatów nasi partnerzy przekażą niezbędne umiejętności i zaangażują uczestników do podejmowania inicjatywy w biznesie. Praktycy podadzą praktyczne wskazówki m.in. takie jak skąd pozyskać fundusze na własną działalność czy jak tworzyć innowacje. Po całym dniu nauki i inspiracji delegaci mają okazję do swobodnej konfrontacji swoich przemyśleń podczas otwartego panelu dyskusyjnego, prowadzonego przy współudziale  ekspertów z różnych dziedzin biznesu. Tytułem panelu będzie: Oblicza innowacji, czyli gdzie najlepiej wykorzystać swój potencjał. Start-up? Korporacja? Edukacja? Będziemy starali się odpowiedzieć na to nurtujące wielu młodych ludzi pytanie.

 

- Jaki jest temat przewodni krakowskiej konferencji i jacy goście pomogą Wam go zbudować?

 

Tematem przewodnim naszej edycji jest „Innowacyjność kluczem do sukcesu. Zamień swoje pomysły na działania!”. Chcemy pokazać, że każdy pomysł jest dobry i warto podejmować próbę jego realizacji. To jak zamieniać pomysły w rzeczywistość przedstawi Richard Lucas, anioł biznesu, który wspiera nowe pomysły, projekty i inicjatywy. Podamy również przykład realizowania swoich pomysłów, o których opowie Marek Przystaś – założyciel startupu, który nawiązał współpracę z amerykańską siecią restauracji McDonalds. Nie zabraknie również praktycznej wiedzy – to jak dobrze zaprezentować siebie i swój pomysł przedstawi Michał Zawada,  Członek Zarządu w klubie Profesjonalnych Mówców i Liderów Toastmasters w Krakowie. Będziemy również gościć Dawida Słotę -  człowieka, który od najmłodszych lat pasjonował się przygotowywaniem od strony energetycznej i oświetleniowej wszelkiego rodzaju imprez. Zaczynał od oświetlania dyskotek szkolnych, teraz na swoim koncie ma takie wydarzenia jak Opener, koncert Metallici czy Celine Dion. Jego historia pokaże, że ciężką pracą można spełnić własne marzenia. Do grona prelegentów, którzy wystąpią podczas Y2BF zaliczyć możemy Dorotę Mastalską, która otrzymała prestiżową nagrodę Ambasadorki Przedsiębiorczości przyznawanej przez Polską Sieć Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet. Pod koniec wydarenia , aby utrzymać uczestników w duchu innowacyjności – zostanie zaprezentowana drukarka 3D.

 

- Jak wyglądały przygotowania do eventu?

 

Dużą część czasu zajęło nam zaplanowanie projektu tak, aby konferencja zawierała odpowiednią dawkę inspiracji, wiedzy i praktyki. Także przygotowanie tematyki konferencji było niełatwym zadaniem. Szukaliśmy tematu, który bezpośrednio dotyczy młodych ludzi oraz  by zgodnie z ideą Y2BF mieli okazję wymienić opinię ze środowiskiem biznesowym i razem tworzyć pomysły na lepszą przyszłość.  Doszliśmy do wniosku, że innowacyjność to temat, który jest obecnie na topie. To właśnie innowacyjne pomysły przynoszą sukces. Przy przygotowaniach do eventu pomogło nam bardzo dobrze funkcjonujące  krakowskie środowisko start-up’owe.

 

- Dlaczego studenci powinni uczestniczyć w tego rodzaju inicjatywach?

 

Y2BF to nie tylko źródło inspiracji, ale przede wszystkim  platforma do wymiany zdań i pomysłów pomiędzy młodymi ludźmi a światem biznesu. Nieczęsto student ma okazję porozmawiać, zaczerpnąć porady u przedsiębiorcy, dlatego my to właśnie umożliwiamy. Wierzę, że tego typu inicjatywy ułatwią studentom wejście na rynek pracy i pozwolą zrozumieć otaczający nas świat. Jestem pewna, że studenci wyjdą z konferencji z głową pełną nowych pomysłów a także bogatsi o nowe, pozytywne doświadczenia.

 

Więcej szczegółow: https://www.facebook.com/events/286620361488281/