Nauka 14.03.2017

Wiesz jak efektywnie uczyć się angielskiego?

Każdy chciałby, aby nauka języka angielskiego była efektywna, przyjemna, szybka i praktyczna. Nie zawsze wszystko wychodzi nam tak, jakbyśmy sobie tego życzyli i zaplanowali. Warto jest wówczas przeanalizować, gdzie popełniliśmy błąd, podsumować wszystko co zrobiliśmy do tej pory w związku z procesem nauki i wyciągnąć wnioski aby ponownie nie popełnić tych samych błędów. Na zmianę podejścia do nauki nigdy nie jest za późno gdyż uczyć będziemy a na pewno powinniśmy się przez całe nasze życie.

 

Często problemem jest tylko zorganizowanie i samodyscyplina a także motywacja do nauki, która szczególnie u młodzieży jest zauważalna. Czasem wystarczy spróbować nowych metod nauki i automatycznie staje się ona przyjemniejsza. Najważniejsze to połączyć naukę z hobby, zainteresowaniami a to zawsze skutkuje lepszą efektywnością. Jak to zrobić?

 

 • Lubisz grać w gry? Graj w gry anglojęzyczne  
 • Jesteś fanem sportu? Oglądaj i czytaj wiadomości sportowe tylko po angielsku
 • Kochasz podróże? Wyjedź na program Erasmus, Work & Travel lub zagraniczny kurs językowy tam gdzie chciałbyś spędzić wakację (Anglia, Malta, USA, Kanada, RPA, Cypr)
 • Telefon jest nieodłącznym elementem twojego życia? Zainstaluj aplikację do nauki angielskiego i ucz się w każdej wolnej chwili

 

Uwierzenie w sukces i własne zdolności językowe niezwykle pomaga i powinno być obowiązkową zasadą nauki każdego języka obcego jak i ogólnie nauki. Oprócz pozytywnego nastawienia warto jest mieć kompana w nauce, jak i osobę do rywalizacji, możliwości porównania się i zweryfikowania swoich nabytych umiejętności. Jeśli w najbliższym otoczeniu nie mamy nikogo takiego pod ręką możemy zawsze poszukać w internecie osoby, która również uczy się  angielskiego (najlepiej na podobnym poziomie) i chętnie wymieni się z nami doświadczeniami, będzie gotowa nam pomóc, lub też zainteresowana pomocą z naszej strony. Fora (językowe), portale społecznościowe (FB, G+, Nasza klasa) czy blogi językowe (polskie i zagraniczne) będą najlepszym miejscem aby taką znajomość rozpocząć.  Brak osamotnienia w nauce jest niezmiernie ważny, jeżeli wybieramy naukę indywidualną.

Otoczenie się grupą osób w podobnym wieku z podobnymi celami, problemami to doskonałe rozwiązanie dla osób o słabej motywacji, wymagających pozytywnego wzmocnienia, jak również mających trudności w  samoorganizacji.

Grupa mobilizuje i wyzwala energie do rywalizacji, systematyczności i pokonywania przeciwności. Stawianie sobie wyzwań to kolejna zasada, dzięki której nasza nauka postępuje ku lepszemu. Warto jednak pamiętać, aby wyzwania te były w miarę możliwości realne do osiągnięcia. Powinny zawyżać poziom, ale nie za bardzo, bowiem porażka nie sprzyja efektywnej nauce. Plan nauki z wyznaczonymi celami, terminami i założeniami będzie pomocnym narzędziem.

Zasadą efektywnej nauki, nie tylko w języku angielskim powinna być ciekawość doświadczenia. Samodzielne poszukiwanie odpowiedzi na nurtujące nas pytania, jak również stawianie sobie pytań to doskonały sposób na pogłębianie wiedzy. Sprzyja temu atrakcyjne jej podanie, które mobilizuje do poszerzania zdobytej wiedzy, zachęca do zagłębienia się w  szczegóły. Samodzielnie znajdując wiedzę, szperając w sieci (portale językowe, portale typu Q&A itd) książkach, rozmawiając ze znajomymi (Polakami po angielsku lub obcokrajowcami) uczymy się automatycznie, nie musząc poznawanych zagadnień powtarzać, proces nauki jest szybki i intuicyjny.

Popularne portale typu Q&A  to m.in:

 • Zapytaj.onet.pl
 • Quora.com
 • Zadane.pl
 • Ask.fm
 • Pytamy.pl
 • Pytano.pl

Stąd warto jest zadbać o to, by forma nauki była dla nas ciekawa, byśmy nie uczyli się angielskiego pod przymusem, z zegarkiem w ręku odliczając minuty do zakończenia lekcji.

Aplikacje mobilne & e-learning

Kluczową zasadą jest systematyczna nauka poprzez krótkie lekcje w niewielkich odstępach czasu. Regularne powtórki i rozszerzanie wiedzy to podstawa dla efektywności. Pomóc nam w tym mogą nowoczesne technologie z coraz bardziej popularnymi korepetycjami online włącznie (lekcje poprzez komunikator Skype jak np. Z pomocą Verbling, Preply czy Wezyr). Wystarczy wyposażyć się w smartfona, internet i co nieco aplikacji mobilnych do nauki (wiele aplikacji jest darmowych i dostępnych bardzo szybko z Google Play), aby móc rozwinąć swój angielski. W przeciwieństwie do starszego pokolenia współcześnie mamy możliwość nauki w rozmaity sposób, łącząc na przykład podróż wakacyjną z nauką, czy też wykorzystując czas oczekiwania w kolejce do dentysty na powtórkę słówek na telefonie.

Popularne aplikacje do nauki angielskiego to m.in.

 • Dualingo
 • mFiszki
 • MindSnacks
 • SuperMemo
 • Karaoke4English
 • Busuu
 • Learn English - Voxy
 • Memrise

Wykorzystywanie czasu wolnego na naukę, przykładowo idąc ulicą i odczytując numery domów w języku angielskim pozwala nauczyć się nam więcej w tym samym czasie, lub też pozornie nie poświęcając zupełnie czasu na naukę języka. Wystarczy obejrzeć film w języku angielskim (Netflix, YouTube), przeczytać artykuł prasowy i posłuchać radiowych wiadomości zaspokajając w ten sposób potrzeby informacji, relaksu, a przy okazji także edukacji. Przyjemnie i pożyteczne.

Portale anglojęzyczne, z których warto uczyć się języka to m.in:

 • CNN
 • Nbcnews
 • News.sky
 • Telegraph.co.uk
 • BBC

Wyjazd językowy jako forma nauki angielskiego

Wśród najważniejszych zasad efektywnej nauki wymienić warto naukę poprzez otoczenie się żywym językiem czyli coraz bardziej popularne obozy, kolonie językowe np. Na Malcie,  gdzie odpoczywając w słońcu osłuchujemy się w języku angielskim i poznajemy obcokrajowców, z którymi możemy się porozumieć tylko po angielsku. Wyjazdowe kursy językowe to coraz bardziej popularna w Polsce forma spędzania ferii czy wakacji. Jeśli chodzi o język angielski to Malta jest najbardziej popularną destynacją wybieraną przez Polaków w 2016r.

 

Więcej o Malcie dowiecie się z: http://www.visitmalta.com a o szkole oferującej naukę języka angielskiego na Malcie z: http://www.maltalingua.pl/angielski-kursy (kursy i obozy języka angielskiego dla dorosłych: standardowe, intensywne, biznesowe, przygotowujące do egzaminu IELTS oraz lekcje indywidualne na słonecznej Malcie). Korzystanie z mediów obcojęzycznych i kontaktów z innymi, w tym z native speakerami. Dobrym sposobem na przyswojenie informacji jest umiejętność wykorzystywania okazji do rozmów. Każde ćwiczenie przybliża nas do opanowania konwersacji. Dobrą zasadą nauki przynoszącą wyśmienite efekty jest nauka poprzez rozrywkę, łącząc przyjemność z pożyteczną nauką.

Poza zadbaniem o przyjemność z nauki warto  zadbać o swobodę i komfort nauki w kontekście warunków nauczania. Wbrew powszechnej opinii istotne jest to kiedy i gdzie uczymy się języka. Dla jednych idealnym czasem na naukę jest nauka wieczorami, dla innych rankiem, co więcej część osób efektywniej uczy się z nauczycielem, w grupie, a część osób skuteczniej uczy się we własnym domu.

Organizacja nauki jest istotna, chociaż niektórym to właśnie organizacja procesu dydaktycznego utrudnia przyswajanie wiedzy. W końcu ważną zasadą jest także indywidualizacja nauki, czyli nauka tego, co jest nam potrzebne, tego co nam sprawia trudność we własnym tempie i przy pomocy takich materiałów, które są dla nas zrozumiałe i atrakcyjne. To samo tyczy się osoby nauczyciela, który nie zawsze występuje, bowiem coraz więcej osób uczy się języka angielskiego samodzielnie. By uczyć się efektywnie powinniśmy samodzielnie dojść do tego, jakie elementy nauki sprzyjają efektom w naszym przypadku, a które zasady kompletnie nie zdają egzaminu. Nie dla każdego skuteczne są te same zasady, nawet te oparte na rozrywce jak czytanie, wypowiadanie się w  blogach, czy na FB.

 

Jeśli bazujemy na nauce z nauczycielem, dobrze jest znaleźć osobę, z którą nawiążemy dobrą relację, opartą na zrozumieniu i weryfikacji swoich mocnych i słabych stron, potrzeb w obszarze nauki języka itp. Znaczenie ma również elastyczność nauczyciela względem ucznia. Dzięki komfortowej nauce możemy nauczyć się angielskiego bez stresu i co ważne opanować umiejętności językowe, a nie tylko odbyć kurs, czy zaliczyć korepetycje, zdać egzamin.

Stosując się do wyżej wymienionych zasad trudno nie odnieść sukcesu w nauce, aczkolwiek nie można się ich trzymać za sztywno, gdyż każdy z nas jest inny, ma inny poziom zdolności językowych, jak i oczekiwania względem nauki języka angielskiego.

Polecamy także przeczytać artykuł na Podajdalej.info o nauce języka od mistrzów.  

 

Autor: Maltalingua, 2017