Kariera 12.08.2015

W 60 sekund do sukcesu!

Niezależnie od tego czy jesteś studentem, dopiero rozpoczynasz przygodę ze studiami czy właśnie je kończysz, już dzisiaj musisz zadbać o swoją przyszłość. Nikt nie mówi, że dorosłe życie jest proste ale pokażemy Wam kilka sprawdzonych sposobów jak osiągnąć sukces.

 

Po pierwsze zastanów się, co chcesz osiągnąć w życiu? Nie rozglądaj się i nie pytaj dlaczego inni mają lepiej? Los jest w naszych rękach. Jeśli dokładnie sprecyzujesz, co chciałbyś robić, to powoli będziesz dążyć do tego celu. Marzenia dostarczają nam energii i motywacji do ich realizacji. Pamiętaj o tym aby każdy cel rozbijać na małe elementy. Jeśli chcesz być bogaty, to zastanów się jak, to zrobić?

 

Warto wziąć do ręki kartkę papieru i zanotować na niej nasz główny cel. Potem trzeba zastanowić się ile czasu potrzebujemy na jego osiągnięcie i jakie elementy musimy zrealizować, aby dotrzeć na szczyt marzeń, który nas interesuje. Elementy do realizacji możemy sobie wyznaczać, co miesiąc, co rok bądź, co kilka lat. Najważniejsze aby terminy były realne do zrealizowania.

Marzysz o dobrej pracy po zakończeniu studiów? Zastanów się w jaki sposób możesz dotrzeć do tego celu? Może warto zdobyć dodatkowe doświadczenie? Poznać nowe języki obce? Wyobraź sobie, że naprawdę możesz osiągnąć, to o czym marzysz… wystarczy, to tylko zaplanować. Słuchaj wewnętrznego głosu, który Ci to mówi i goń swoje marzenia.

 

Zastanów się w jakiej dziedzinie jesteś dobry i podążaj w tym kierunku. Zadawaj sobie pytanie „co możesz zrobić, aby być jeszcze lepszy”? Jakie działania możesz podjąć, aby rozwijać swoje umiejętności? Skupiaj się na pozytywnych aspektach swojego życia. Myśl pozytywnie. Niech każdy Twój dzień miło się zaczyna oraz kończy. Przeczytaj coś pozytywnego albo rano zaraz po przebudzeniu i przed snem słuchaj swojej ulubionej piosenki ( koniecznie pełnej energii ). Zobaczysz, że takie małe elementy zmieniają nasze nastawienie do codzienności. Wiele badań pokazuje, że ludzie sympatyczni, uśmiechnięci są też lepiej odbierani przez społeczeństwo. Częściej są osobami godnymi zaufania. Zanotuj na swojej kartce działania, które podejmiesz, aby każdy dzień był dobrze rozpoczęty oraz zakończony.

Stań się człowiekiem sukcesu. Zdobywaj małe góry, aby móc dotrzeć do szczytu. Większość osób, która osiągnęła sukces ciężko na niego pracowała przez lata. Zdobywali doświadczenie, doskonalili się, skupiali na priorytetach i małych elementach swojego celu. Nikt kto biernie siedzi z założonymi rękoma nie dojdzie tak daleko, jakby chciał. Działanie jest podstawowym elementem naszej drogi! Bardzo często w sytuacjach, gdy czegoś nie wiemy, mówimy „nie wiem”. Zmień to! Kolejnym razem zwrot „nie wiem” zamień na „dowiem się” bądź „sprawdzę to”. W ten sposób otwieramy się na pozytywne myślenie i nie mamy poczucia, że stoimy w martwym punkcie. 

Naucz się podejmować decyzje. I nawet jeśli będzie ona zła, to wyciągnij wnioski i idź dalej. Nie ma nic gorszego niż stanie w miejscu i nic nie robienie. Zastanawiasz się nad ofertą pracy? Idź do niej i sprawdź czego możesz się tam nauczyć? Nastaw się pozytywnie i zdobywaj nowe doświadczenie.

Gdy w Twojej głowie pojawi się dobry pomysł, to go realizuj. Działaj, bo wtedy poziom naszego zaangażowania emocjonalnego jest najwyższy. Nie czekaj, aż pomysł sam uleci albo ktoś inny na niego wpadnie. Każdy sukces ma swoje podstawy w pomyśle i działaniu.

Jeśli potrzebujemy pomocy, to prośmy o nią. Wiele razy spotkałam się ze zdaniem, że proszenie o pomoc, to okazanie własnej słabości. Nic bardziej mylnego! Proszenie o pomoc, to sygnał, że chcemy dać z siebie wszystko i wypaść jak najlepiej. Nie próbuj na nowo wynaleźć żarówki skoro już ktoś to ją wynalazł. Jeśli ktoś może zrobić coś za nas szybciej i lepiej, to nie traćmy na to naszego cennego czasu. Nie jesteśmy przecież ekspertami w każdej dziedzinie.

Pokonaj strach i niepokój. Wielu osobom wydaje się, że im więcej osiągają w życiu, tym więcej się od nich oczekuje. Prawda jest taka, że zwykle robimy mniej w życiu niż jesteśmy w stanie zrobić. Tym sposobem tak naprawdę robimy krzywdę tylko sobie. Jeśli w życiu prywatnym możemy zrobić coś miłego dla drugiej osoby, to czy będzie, to również miłe dla nas? Jeśli planujemy codziennie rano biegać albo zdrowo odżywiać się, a nie robimy tego, to kto na tym ucierpi? Aby osiągnąć sukces podniesienie poprzeczki jest konieczne. Wyznaczanie priorytetów oraz działanie musi stać się naszą wrodzoną cechą. Jestem pewna, że przynajmniej raz każdy z nas zostawił na ostatnią chwilę naukę do egzaminu ale co nam, to dało? Dodatkowy stres? Nie zostawiajcie rzeczy na ostatni moment. Wprowadź zmiany, naucz się planować. Nie działaj na własne życzenie pod presją czasu. Zrób, to co masz do zrobienia przed czasem i bądź gotowy na podjęcie nowego wyzwania.

Lubisz grać w planszówki albo w karty? Podobnie jak w życiu graj, żeby wygrać, a nie po to, żeby uniknąć przegranej. Jeśli od samego początku wygrana będzie Twoim celem, to będziesz czerpał korzyści w planowania strategii. Podobnie jest w życiu. Angażuj się w projekty z dziedziny w której jesteś dobry, po to aby odnieść sukces.

Doceniaj wszystkie swoje osiągnięcia nawet te najmniejsze. Budują one naszą pewność siebie i sprawiają, że zachowujemy odpowiednie tempo. A nawet jeśli coś nam się nie uda, to sprawiają, że łatwiej jest nam się otrząsnąć i iść dalej.

Kluczem do sukcesu jest walka oraz odpowiednia motywacja. Nie uciekaj od przeciwności losu, bo to one pozwalają nam się rozwijać. Każdy problem sprawia, że analizujemy ponownie sytuację. Wyciągajmy z nich wnioski i podążajmy do przodu. Nie zatrzymujmy się i nie traćmy na nie dodatkowego czasu.

Rozwijaj swoje zainteresowania. Pół godzinny dziennie przeznacz na lekturę dodatkowych materiałów z dziedziny, która Cię interesuje. W wielu dziedzinach trendy, co jakiś czas zmieniają się i warto być z nimi na bieżąco. Osoby na wysokich stanowiskach utrzymują na nich, ponieważ zawsze dysponują najnowszymi informacjami. Prawdziwi eksperci są zawsze na czasie, a wiedza jest kluczem do sukcesu.

 

Jeśli jeszcze nie wyjąłeś kartki papieru, to zrób, to w tym momencie. Zastanów się nad tym, co chcesz osiągnąć w życiu i jakie kroki podejmiesz w tym kierunku. Pamiętaj, że każdy cel (duży i mały) musi mieć swoje określone ramy czasowe. Powodzenia! :)

 

O autorze:

Agnieszka Słabowska
Dyrektor ds. Marketingu i Promocji

Marketingowiec. Trener. Wulkan energii i nowych pomysłów. Marzy o stworzeniu kampanii, która odmienieni świat. W wolnych chwilach autorka bloga lifestylowego.