Tech/Gry 04.12.2018

Szukasz dobrego kina domowego? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie

Coraz więcej osób ceni sobie najwyższą jakość obrazu i dźwięku także podczas oglądania filmów we własnych czterech kątach. Jeśli telewizor przestał spełniać nasze oczekiwania, możemy zastanowić się nad zainwestowaniem w dobry zestaw kina domowego. Dlaczego warto skusić się na to rozwiązanie i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

 

Kino domowe – dlaczego warto?

Kino domowe ma kilka podstawowych zalet, które decydują o jego dużej, niesłabnącej od lat popularności. Po pierwsze, pozwala poczuć się jak w prawdziwej sali kinowej, co ucieszy wszystkich kinomaniaków. Po drugie, zapewnia bardzo dobrą jakość obrazu i dźwięku przestrzennego, co przy zwykłym telewizorze jest trudne do osiągnięcia w domowych warunkach. Po trzecie, obecnie dostępne dobre kina domowe w Euro są bardzo estetycznie wykonane, dzięki czemu łatwo dopasować je właściwie do każdego wnętrza.

 

 

Oczywiście nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Kina domowe, zwłaszcza pełne zestawy, zajmują sporo miejsca, co może być kłopotliwe w przypadku mniejszych powierzchni. Kupując kino domowe musimy też liczyć się z tym, że w naszym salonie czy innym pomieszczeniu, w którym zamierzamy je postawić, trzeba będzie rozmieścić również dodatkowe kable. Są to jednak fakty, z którymi liczy się większość przyszłych użytkowników kin domowych, a które są rekompensowane przez wspaniałe doznania podczas seansów.

 

Kino domowe – z czego się składa i na co zwrócić uwagę?

Zestaw kina domowego zasadniczo składa się z odtwarzacza DVD lub Blu-ray, amplitunera oraz kolumn. Odtwarzacz jest elementem podstawowym zestawu, rozsyłającym sygnał do pozostałych urządzeń – zarówno obraz, jak i dźwięk. Z tego powodu wybrany odtwarzacz powinien być dobrej jakości i umożliwiać odczyt różnych formatów plików. W tej roli świetnie sprawdzi się przede wszystkim odtwarzacz Blu-ray, obsługujący nawet treści o wysokiej jakości.

Istotną funkcję w zestawie kina domowego pełni też amplituner, czyli wzmacniacz z tunerem. To do niego podpinane są głośniki, odtwarzacz oraz telewizor, najczęściej znajduje się w nim również dekoder i proces dźwięku, który przekształca sygnał cyfrowy na analogowy. Wybierając amplituner należy zwrócić uwagę na takie parametry jak liczba kanałów i moc wyjściowa, a ponadto rozmiar urządzenia i formaty dekodowanych dźwięków.

 

 

Ostatnim etapem jest dobór głośników, które odpowiadają za jakość brzmienia dźwięku. Najczęściej spotykane są zestawy 5.1, 7.1 oraz 11.2. Co to oznacza w praktyce? Zestaw 5.1 składa się z jednego głośnika centralnego, dwóch przednich, dwóch tylnych oraz subwoofera. W zestawie 7.1. znajdziemy dwa dodatkowe głośniki, dzięki którym dźwięk jest głębszy i bardziej przestrzenny. Z kolei zestaw 11.2 to najbardziej rozbudowany system, w skład którego wchodzą głośniki pełnozakresowe oraz te, obsługujące niższe rozdzielczości.

Zestaw 5.1 to rozwiązanie najbardziej podstawowe, a przy tym najtańsze. Zestaw 7.1 to propozycja dla bardziej wymagających użytkowników, natomiast 11.2 będzie polecane osobom poszukującym sprzętu z najwyższej półki – nie tylko jakościowej, ale też cenowej.