Kariera 28.02.2014

STUDIA ZA GRANICĄ SZANSĄ NA KARIERĘ

Dowiedz się jakie możliwości czekają na Ciebie na zagranicznych uniwersytetach. Polska matura to klucz do najlepszych uczelni na świecie.

W rankingach najlepszych uniwersytetów na świecie polskich uczelni szukać należy w okolicach czwartej setki. Mimo prestiżu wybranych polskich szkół wyższych, nie stanowią one bezpośredniej konkurencji dla uczelni brytyjskich, duńskich czy amerykańskich.

Co to znaczy dla młodych Polaków? Czy skazani są na uczelnie o małym międzynarodowym prestiżu?

Proces rekrutacji na studia za granicą często uważany jest za skomplikowany i potrafi sprawić trudności. Obecnie jednak można zwrócić się o pomoc do profesjonalistów. Standardem europejskim jest teraz korzystanie z usług indywidualnych doradców edukacyjnych, którzy pomogą nie tylko wybrać odpowiednią uczelnię i kierunek, lecz również strategicznie zarządzać karierą.

„Coraz więcej maturzystów i studentów decyduje się na aplikację na najlepsze uczelnie na świecie”- mówi Olga Siczek, konsultant do spraw studiów w Wielkiej Brytanii firmy Elab świadczącej usługi konsultingowe dotyczące edukacji za granicą jako oficjalny przedstawiciel wielu zagranicznych renomowanych szkół. „Polscy maturzyści są zdolni i posiadają wyniki z egzaminów, które umożliwiają im walkę o miejsca na takich uczelniach jak University of Cambridge czy University College London - pozycje z absolutnej czołówki rankingowej. Niestety, w społeczeństwie wciąż brak jest świadomości i informacji o możliwościach kształcenia u najlepszych.” Organizacja pomaga też uzyskać stypendia na studia licencjackie bądż magisterskie w takich miastach jak Szanghaj, Dubaj czy San Francisco. Nie wierzysz?

"Sama nie wierzyłam, że to możliwe. Zdecydowałam się na studia dopiero pod koniec roku a w maju wiedziałam już, że o dyplom będę walczyć na prestiżowej uczelni SOAS w Londynie spędzając po pół roku w Azji i Stanach"- mówi Julia, absolwentka Laboratorium Edukacji Elab. 

Polski egzamin dojrzałości oraz dyplomy ukończenia studiów z polskich uczelni to zielone światło na większość uniwersytetów na świecie, w tym na te najlepsze - zaczynając od Imperial College London, kończąc na Harvard University. „Przy dobrej znajomości języka angielskiego, w walce o miejsce na uczelni Polacy startują z tego samego miejsca co Niemcy czy Brytyjczycy.“ - dodaje ekspert Elab. 

Mity dotyczące kosztów studiowania są kolejnym czynnikiem odstraszającym młodych Polaków od składania aplikacji na studia za granicą. Panuje przekonanie o wysokim czesnym, które pokryć trzeba z własnej kieszeni. W praktyce jednak, większość krajów europejskich oferuje obywatelom UE atrakcyjne pożyczki lub pokrywa koszty ich studiów z pieniędzy publicznych. Za darmo można studiować między innymi w Szkocji czy Danii. W Anglii, rząd pokrywa koszt czesnego w formie niskooprocentowanej pożyczki. 

Tymczasem pracodawcy przychylnym okiem patrzą na aplikantów, którzy mają za sobą doświadczenie nauki i życia za granicą. Zgodnie z globalną ankietą pracodawców ‘QS Global Employer Survey’ aż 62% z nich potwierdziło, że edukacja międzynarodowa i studia za granicą są ważnym aspektem w procesie rekrutacji na stanowiska pracy. W czasach, w których bezrobocie bezlitośnie dotyka właśnie ludzi młodych, świeżo po studiach, to doświadczenie międzynarodowe może być panaceum na problem. Zwłaszcza, że dyplom prestiżowej uczelni otwiera drzwi do kariery w każdym zakątku świata.