Nauka 16.11.2015

Studia to więcej niż dyplom! 

XXI wiek to czas, kiedy wszyscy młodzi ludzie z roku na rok musieli się boleśnie przekonać, że samo pójście na studia, bycie pilnym lub mniej pilnym studentem uczelni wyższej i ukończenie kierunku studiów z tym wymarzonym dyplomem magistra już ani nie jest czymś wyjątkowym, ani nie gwarantuje znalezienia pracy. Okrutną prawdą jest też fakt, że Nasza ocena końcowa ze studiów, nikogo czyt. pracodawcę nie obchodzi. Od kilku lat w gazetach i czasopismach pojawia się coraz więcej artykułów informujących nas, że: "przybywa bezrobotnych magistrów" i "bezrobocie wśród Polskiej młodzieży wzrasta". Stety bądź niestety, żyjemy w takich trudnych czasach, gdzie aby dostać satysfakcjonującą Nas pracę, po prostu trzeba na nią zasłużyć. I bądźmy szczerzy jest to ciężka praca, aby tą wymarzoną pracę po studiach dostać, inaczej mówiąc trzeba wykazać swoją pracowitością by stać się atrakcyjnym potencjalnym pracownikiem z całego ich tłumu dla potencjalnego pracodawcy.

            Kiedy już dostaliśmy sie na Nasze wymarzone studia, zgodne z naszymi zainteresowaniami, jesteśmy świadomi, że przed nami wiele do roboty. Musimy pamiętać, że nasza aktywność studencka nie może ograniczać się do uczenia się podanych przez wykładowców definicji, wkuwania książek, czy imprez - musimy zdobyć doświadczenie. Mówi się - praktyka czyni mistrza - i z takim nastawieniem należy się zmierzyć, bo nic samo się nie zrobi, teoria to tylko podstawa działań praktycznych. Trzeba inwestować w siebie i swój rozwój by potem nie stać się wykształconym bezrobotnym, tylko wykształconym pracownikiem na etacie.

            Polskie uczelnie oferują swoim studentom wiele możliwości do samorozwoju poprzez koła naukowe, organizacje studenckie jak choćby Samorząd Studencki czy Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, wolontariaty,  wymiany studenckie (np. Erasmus, AIESEC, AEGEE ), a także poprzez działalność Biur Karier, gdzie znaleźć można oferty szkoleń, staży i praktyk.

            Dla każdego dużym wyzwaniem jest i za pewne będzie pogodzenie studiów z pracą, ale bądźmy szczerzy - dla chcącego nic trudnego. Przede wszystkim jako student, jesteśmy mile widziani w szeregach pracowników u wielu pracodawców, głównie z jednego względu - nie trzeba za Nas płacić ubezpieczenia, ale poza tym jesteśmy nabytkiem z nowymi pomysłami i dużym zapałem do pracy. Stąd w trakcie studiów naprawdę łatwo jest zdobyć doświadczenie zawodowe - nie bójmy się iść na bezpłatne praktyki czy staż. Może oczywiście zdarzyć się tak, że nie będzie to zajęcie zgodne z naszymi pasjami, zainteresowaniami i kierunkiem studiów, ale każda praca coś o Nas mówi przyszłemu pracodawcy. Puste CV po studiach nie wygląda zachęcająco. Rozpoczynając drogę zawodową z CV, w którym w rubryce doświadczenie możesz pochwalić się dodatkowymi pracami, wolontariatem, odbytymi praktykami i programami staży - masz znacznie większe szanse na to by być zauważonym.

 

            Niech Twoje CV będzie informacją, że jesteś osobą aktywną i ambitną, pracowitą i kompetentną, lubiącą podejmować nowe wyzwania, potrafiącą pracować w zespole, i co ważne, że umiesz zarządzać swoim czasem.

            Dzięki zdobytym doświadczeniom, Wasz dyplom będzie formalnym dopełnieniem warunków rekrutacji, a zdobyta wiedza praktyczna wyróżnikiem Waszej osoby wśród wielu złożonych podań o pracę podczas rekrutacji.