Nauka 14.01.2015

Przestrzeń uczelniana - wspólny mianownik 

Już w najbliższy czwartek 15 stycznia o godz. 18.00 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się TEDxKrakowSalon. Jest to wydarzenie organizowane w ramach TEDx, mające na celu spajanie środowiska akademickiego w Krakowie, ale przede wszystkim promowanie nauki i łączenie świata biznesu i nauki gdzie wspólnym mianownikiem ma być przestrzeń uczelniana.

 

Na wydarzeniu wystąpi trzech prelegentów z różnych dziedzin, którzy w myśl głównej konferencji TED będą szerzyć idee warte propagowania. Będzie to ks. Prof. dr hab. Krzysztof Kościelniak, mgr Monika Koperska oraz dr Tomasz Skalski. Każdy z prelegentów zajmuje się inną dziedziną nauki, którą TEDxKrakowSalon chce szeroko promować na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczestniczy zobaczą również dwa TED talki, do których wstęp wygłosi prorektor AGH oraz prorektor UJ.

Przedstawiamy sylwetkę jednego z prelegentów - mgr Monika Koperska - a chemik, naukowiec, doktorantka, ale przede wszystkim osoba z wielką pasją i misją propagowania nauki wśród nawet tych najmłodszych. W 2012 zwyciężczyni pierwszej edycji konkursu Famelab w Polsce i laureatka 2 miejsca na poziomie ogólnoświatowym Famelab International. Obecnie rozbudza ciekawość u dzieci i młodzieży współpracując z np. KidsLab, UniKids, PAD, Uniwersytetem Dzieci. Ambasadorka Nauki w kampanii MNiSW „Zawód Naukowiec”.

 

TEDxKrakowSalon to pierwsze z trzech wydarzeń tego typu w Krakowie, kolejne planowane są na marzec i maj, wszystkie odbędą się na największych krakowskich uczelniach. Osoby, którym nie udało się zdobyć wejściówki na wydarzenie zachęcamy do śledzenia profilu facebooku https://www.facebook.com/tedxkrakow?fref=ts