Kariera 13.09.2017

Przedsiębiorcy zagrożeni unijną dyrektywą o delegowaniu

Prace nad nowelizacją dyrektywy są na ostatniej prostej. Już niedługo, firmy wysyłające pracowników za granicę będą musiały zmierzyć się z ogromnymi utrudnieniami. Wiele z nich zagrożona jest upadkiem. O tym co możemy jeszcze zrobić, jak poradzić sobie z nadchodzącymi problemami i nie paść ofiarą nowych przepisów, mowa będzie 20-21 listopada na zbliżającym się V Europejskim Kongresie Mobilności Pracy.
 

Nowelizacja dyrektywy o delegowaniu może pozbawić pracy nawet 900 tys. polskich specjalistów. Mowa tu o pracownikach transportu, budownictwa, sektora opieki domowej, rolnictwa, usług biznesowych i IT oraz wielu innych. Nowe zasady z pewnością wpłyną na wzrost kosztów i utrudnienia w funkcjonowaniu nie tylko firm delegujących (których może być w Polsce powyżej 90 tys.) ale także wszystkich przedsiębiorstw wysyłających pracowników za granicę, także w delegację. Za naruszenie przepisów będą grozić kary do 500 tys. euro.

Już teraz w stosunku do firm delegujących pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej dokonywane są szczegółowe kontrole, przeprowadzane z założeniem, że firma działa nielegalnie bądź niezgodnie z prawem. Według szacunków Inicjatywy Mobilności Pracy, zmiana unijnych przepisów znacząco ograniczy wzrost polskiego eksportu usług. Polskie firmy wysyłają swoich pracowników do pracy przy realizacji zagranicznych projektów najczęściej spośród wszystkich państw UE, stąd obawa, że właśnie nasz kraj odczuje zmiany najdotkliwiej.

 

Obecnie projekt jest dyskutowany w ramach Komisji Zatrudnienia Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego (EMPL). Wciąż jest zatem szansa, by wpłynąć na polityków w Brukseli. Z drugiej strony, niezależnie od tego jak potoczą się jego losy, firmy działające w międzynarodowym środowisku w Unii muszą się przygotować na szereg zmian w obszarze prawnym, systemów społecznych oraz HR. Stąd, w dniach 20-21 listopada odbędzie się kolejna edycja Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy, poruszająca tematykę delegowania pracowników i mobilności na rynku unijnym. Jak co roku, organizatorzy zaprosili przedstawicieli unijnych urzędów oraz specjalistów z dziedziny prawa pracy, którzy rozmawiać będą o firm działających w międzynarodowym środowisku. Współorganizatorem tegorocznej edycji jest Ministerstwo Rozwoju, a Kraków został Miastem Gospodarzem. Planowane jest, że sesję plenarną pierwszego dnia Kongresu otworzy Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki. Wydarzenie corocznie gromadzi właścicieli i prezesów czołowych firm usługowych, prawników i praktyków, przedstawicieli polityki i administracji oraz europejskich decydentów, mających wpływ na tworzenie prawa dotyczącego delegowania pracowników.  

 

Tematem przewodnim V edycji kongresu będzie hasło: „Delegowanie pracowników: szansa dla słabszych czy zagrożenie dla silniejszych?”. Wydarzenie – skierowane w pierwszej kolejności do przedsiębiorstw – skupi się na mentoringu, a także wsparciu merytorycznym zarówno pracodawców jak i pracowników, zwłaszcza drugiego dnia Kongresu. Firmy gubią się w gąszczu przepisów, które zamiast pomagać, przysparzają dodatkowych problemów. Dlatego Europejski Kongres Mobilności Pracy będzie miejscem, w którym przedstawiciele biznesu uzyskają praktyczne informacje na temat aktualnej sytuacji oraz stosowania obecnie obowiązujących przepisów.

 

Więcej na: https://www.ekmp.pl/