Finanse 18.11.2021

Nowy Ład wprowadza duże zmiany dla przedsiębiorców – o co chodzi?

Odkąd Polski rząd wprowadził w życie swój plan odbudowy polskiej gospodarki po pandemii koronawirusa, polscy przedsiębiorcy odczuli na swoich barkach ogromną presję. Nowy Polski Ład ma grubo ponad 680 stron i mocno uderza w polską gospodarkę. Zmiany w przepisach prawa przychodzą z dnia na dzień, więc osoby, które nie śledzą ich na bieżąco, mogą się w tym w końcu pogubić. Najnowsze zmiany w przepisach śledzi na bieżąco biuro księgowe Przasnysz, które oferuje kompleksowe usługi księgowe oraz usługi rachunkowe wraz z doradztwem podatkowym, oraz poradami prawnymi. Samodzielne wyszukiwanie informacji może sprawiać niemałe problemy, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów. Jak przedstawiają się najnowsze zmiany, które tak mocno uderzą w polskich przedsiębiorców? O tym już za chwilę.
 

Składka zdrowotna

Biuro księgowe Przasnysz ustaliło, że już niebawem składka zdrowotna dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach podatku liniowego, będzie wynosiła 4,9%, czyli nie mniej niż 270 zł miesięcznie. Natomiast dla przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej będzie naliczana od dochodu i będzie wynosić aż 9%. Rozliczenie składki będzie odbywać się po zakończeniu roku.

Nowy Ład podkreśla, że jeśli podstawa wymiaru składki zdrowotnej spadnie poniżej wynagrodzenia minimalnego, to ta minimalna składka zdrowotna będzie wynosić 270 zł. Przedsiębiorcy będą od teraz zobligowani do zapłacenia minimalnej składki, nawet jeżeli ich firma przynosi straty.

Jeżeli chodzi o przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem, to zryczałtowana składka zdrowotna będzie wynosić kolejno: 297 zł/msc dla ryczałtowców, którzy osiągają roczny przychód o wysokości 60 000 zł; 495 zł/msc dla 300 000 zł; oraz 892 zł/msc dla przychodów rocznych powyżej 300 000 zł.
 

Płatności gotówkowe i bezgotówkowe

Nastąpi duża zmiana w limitach płatności gotówkowych – z 15 tysięcy zł na 8 tysięcy zł. Wszystkie firmy od pierwszego stycznia 2022 roku będą miały obowiązek integracji kasy fiskalnej działającej online z terminalem płatniczym (wyjątek stanowią firmy, które nie mają obowiązku stosowania kasy fiskalnej).

Od nowego roku każdy przedsiębiorca będzie zobowiązany do prowadzenia wszystkich swoich ksiąg rachunkowych (dotyczy to zarówno CIT, jak i PIT) oraz ewidencji Środków Trwałych i Wyposażenia w formie elektronicznej. Nowe Ład wprowadzi również nowość, tak zwane „nabycie sprawdzające” - fiskus będzie mógł kupić coś na próbę i w ten sposób sprawdzać podatników.

Niektóre zmiany są naprawdę przerażające i mogą mocno uderzyć w polskich przedsiębiorców. Na niektóre z nich nie mamy większego wpływu i nie możemy wiele zdziałać. Na niektóre jednak sprawy jest rozwiązanie, więc nie ma co się załamywać. Biuro księgowe Przasnysz służy pomocą wszystkim osobom, które tej pomocy potrzebują. Księgowi to też ludzie, z tą różnicą, że znają się na zarządzaniu dokumentami firmowymi i umieją zarządzać finansami, jak nikt inny. Możemy więc śmiało udać się po poradę do specjalistów, których również dotknie Nowy Polski Ład, bo podatki muszą płacić wszyscy.