Tech/Gry 09.04.2018

Nie będzie dywidendy CD PROJEKT. Wielka inwestycja w CYBERPUNK!

Producent serii gier „Wiedźmin”, polskiej dumy narodowej ostatnich lat i sukcesu komercyjnego na świecie nie rozpieszcza akcjonariuszy. W sobotę wieczorem zarząd CD Projekt ogłosił, że skierował do walnego zgromadzenia wniosek o podział zysku netto wypracowanego w roku 2017. Ze 184,6 mln zł zysku jednostkowego i 200,3 mln zł skonsolidowanego (liczonego razem ze spółkami zależnymi) ani grosz nie trafi na dywidendę dla posiadaczy akcji - całości pójdzie na kapitał zapasowy.

Tak przynajmniej chce zarząd kierowany przez prezesa Adama Kicińskiego. Prezes jest zarazem jednym z założycieli i głównych akcjonariuszy (11 proc. akcji) CD Projekt. Razem założyciele mają 33 proc. akcji, należy więc spodziewać się, że ostatecznie zysk pozostanie w spółce.
 

Niby produkcje CD Projekt są sukcesem, ale akcjonariusze materialnie niewiele z tego dotąd mieli. W ubiegłym roku spółka przelała im 101 mln zł brutto (1,05 zł na akcję) i to jak dotąd wszystko. Firma nie jest jeszcze instytucją, która jest w stanie regularnie dzielić się owocami swojej pracy. Tym bardziej że potrzebuje pieniędzy.

- Cyberpunk będzie droższy i ambitniejszy - zapowiadał w ubiegłym roku Kiciński, porównując potencjalne koszty z „Wiedźminem 3”. Sama produkcja tej ostatniej gry kosztowała 90 mln zł, co jest na razie rekordem w Polsce wydatków na produkcję rozrywkową. Łącznie z wydatkami marketingowymi budżet doszedł do ponad 300 mln zł.

Skoro budżet ma być wyższy, to nie dziwne, że spółka nie wypłaca pieniędzy akcjonariuszom. Z drugiej strony sytuacja pokazuje, jak przyszłość firmy jest uzależniona od powodzenia jednego tylko produktu. To wywołuje mocne reakcje giełdy na każdą informację, dotyczącą Cyberpunka. Jak choćby ostry wzrost w styczniu po pojawieniu się na Twitterze wpisu o treści "*beep*" kurs akcji przebił poziom 100 zł.

 

Wydatki na „Cyberpunk 2077” na razie spółka zestawia w raportach łącznie z tym, co poszło na grę „Gwint” - sieciową grę karcianą z wbudowanymi mikropłatnościami. W 2017 roku CD Projekt wydał (przepływy pieniężne) na prace rozwojowe łącznie 76,6 mln zł, czyli o 21 mln zł więcej niż rok wcześniej.

 

Źródło: https://www.money.pl/