Kariera 24.07.2015

Jak stworzyć kreatywne CV?

W dzisiejszych czasach na rynku pracy jak nigdy wcześniej ceni się kreatywność, elastyczność i osobowość pracownika. Między innymi z tego względu w kwestii tworzenia CV zapanowała swojego rodzaju moda na kreatywne aplikacje, pełne kolorów, grafik oraz ciekawych form. Co to oznacza? Czy przejrzyście i prosto, ale zwyczajnie złożone treści mogą zaważyć na odrzuceniu naszej osoby przez potencjalnego pracodawcę? Oczywiście, że nie. Kreatywne CV to bardzo ciekawe rozwiązanie, ale warto pamiętać, że konieczne jedynie w niektórych przypadkach.

 

Czym jest kreatywne CV?

Ze względu na łatwy dostęp do wszelkiego rodzaju programów i narzędzi do tworzenia grafik, czy kreatorów CV wiele osób decyduje się na stworzenie oryginalnego życiorysu. Ponadto w sieci można znaleźć wiele inspiracji, szczególnie warto ich poszukać na pinterest.com, gdzie w wygodny sposób można pogrupować interesujące projekty bez konieczności pobierania ich na dysk komputera. 

Złota zasada tworzenia atrakcyjnych dokumentów aplikacyjnych podkreśla, jak ważną kwestią jest umiejętność wyróżnienia ich na tle konkurencji, ale przy jednoczesnym zachowaniu czytelności projektów. Kreatywna wersja CV to często kolorowe tło, niestandardowe czcionki, interesujące formy graficzne, czy oryginalna kompozycja tekstu. Aplikacje w formie mini-książeczki lub codziennej gazety nikogo już nie dziwią, a często mogą zaciekawić i przekonać osobę dokonującą rekrutacji do kontaktu z kandydatem.

Należy pamiętać, że decydując się na oryginalne rozwiązania trzeba zadbać o poprawność językową CV, ponieważ najdrobniejsze błędy mogą zostać odebrane jako brak profesjonalizmu i zaangażowania ze strony kandydata, co będzie skutkować odrzuceniem aplikacji. Warto sprawdzić zasady ortografii i gramatyki w słowniku języka polskiego

 

Czy naprawdę jest konieczne?

Część kandydatów słusznie sądzi, że taki życiorys to z góry zapewniona uwaga rekrutujących oraz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Z tym pierwszym należy się zgodzić, z tym drugim już niekoniecznie. Wyjątkowo oryginalne CV może zaciekawić, ale nic ponad to, czasami może być nawet przyczyną do odrzucenia aplikacji. Dlatego przed skorzystaniem z tej opcji warto zastanowić się, czy jest nam ono naprawdę potrzebne. - zaznacza specjalista regionalnych portali pracy.

W pierwszej kolejności warto zastanowić się, czy taka oryginalna aplikacja pasuje do branży, w której poszukujemy stanowiska. W przypadku zawodów takich jak grafik, PR-owiec czy pracownik agencji reklamowej, gdzie codzienna praca opiera się na kreatywności taki życiorys będzie stanowić ogromny plus, więc jego wykonanie jest nawet wskazane. Inaczej wygląda kwestia poszukiwania pracy na stanowisko prawnika, urzędnika czy lekarza, gdzie zachowanie odpowiedniego stopnia powagi jest jednak wskazane. Inna sprawa, jeżeli w ogłoszeniu wyraźnie zaznaczono, że poszukiwane są osoby kreatywne, a strona internetowa pracodawcy dodatkowo to potwierdza. 

 

Kiedy może zaszkodzić?

Bez względu na chęci pokazania się pracodawcy od jak najbardziej kreatywnej strony nie warto podejmować się tworzenia oryginalnego CV na siłę. Warto spojrzeć nieco krytycznie zarówno na swoje umiejętności i poczucie estetyki. Jeżeli kandydat nie może pochwalić się żadną z nich, osiągnięty efekt może okazać się przeciwny do zamierzonego. Pomocnym rozwiązaniem takiej sytuacji będzie skorzystanie z gotowych kreatorów w sieci, a jeszcze lepiej poproszenie o pomoc grafika. 

Bez względu na oryginalność CV warto pamiętać, że pracodawcę i tak zainteresuje głównie nasze doświadczenie zawodowe oraz umiejętności. Jeżeli nie wymaga tego od nas branża, warto skupić się jedynie na przejrzystej estetyce oraz odpowiednim podkreśleniu konkretnych sekcji.

 

 

Artykuł został przygotowany przy współpracy z portalem praca-katowice.info