Nauka 02.03.2014

INFORMATYKA NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANYM KIERUNKIEM

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego poinformowało o wynikach tegorocznej rekrutacji na studia pierwszego i drugiego stopnia. Ogółem w tym roku na studia pierwszego i drugiego stopnia przyjęto 476 809 osób. 
 

Szkoły publiczne górą


366449 osób – to liczba studentów przyjętych w wyższych szkołach publicznych z tego 104491 osób zostało przyjętych na studia drugiego stopnia. Do niepublicznych szkół wyższych przyjęto natomiast mniej niż 1/3 liczby studentów przyjętych do uczelni nie wymagających opłat semestralnych. 
 

Najczęściej wybierane kierunki w roku 2013


Największa liczba studentów składających podania na studia złożyła swoje papiery na kierunki takie jak: informatyka, prawo, zarządzanie czy budownictwo, które to kierunki zajęły pierwsze cztery miejsca wśród najczęściej obieranych kierunków. Dużą liczbą chętnych na jedno miejsce (aż 45,7 osoby) może szczycić się kryminologia, która jak widać cieszy się niesamowicie dużym zainteresowaniem. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajęły międzynarodowe studia ekonomiczno-menedżerskie, gdzie liczba chętnych na jedno miejsce wyniosła (tylko?) 15,4.
 

Najchętniej wybierane uczelnie


Tegoroczne zestawienie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczące najczęściej wybieranych uczelni przez studentów prezentuje się następująco:

1. Politechnika Warszawska
2. Politechnika Gdańska
3. Politechnika Poznańska
4. Politechnika Łódzka
5. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
6. Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
7. Uniwersytet Warszawski 

Największym oblężeniem przez studentów ciągle cieszą się uczelnie techniczne, rolnicze oraz uniwersytety.

 

O autorze:

Kamil Leśniak

student, pasjonat muzyki reggae i kolekcjoner autografów.
Podaj Dalej! :)