Tech/Gry 16.04.2018

GRAMY - Life is Strange! 

"Ponoć taki drobiazg jak trzepot skrzydeł motyla, może spowodować tajfun na drugiej półkuli."


gry bardzo proste, któych fabuła jest z góry przewidywalna i jest "Life is Strange, który na kazdym kroku zaskoczy nieszablonowym podejściem do fabuły. 
 

Symulator chodzenia, który naprawdę wciąga
Life is Strange nie jest bardzo nowatorski jesli chodzi o mechanikę  gry. Ot bardzo ładny graficznie fabularny symulator chodzenia, klikania w odnajdywane elementy otoczenia praz interakcji z postaciami w grze. Pojawiające się w grze zagadki środowiskowe, nie sa specjalnie skomplikowane. Jednak jest coś co z tych elementów buduje fantastyczną grę - fabuła! 
Dzięki niej wspomniane zagadki zyskują dodatkowego znaczenia, a ty na kazdym kroku zastanawiasz się, czy tą zagadkę rozwiazać w ten czy inny sposób. A może nie rozwiązywac w ogóle? Może jest inna droga? 
 

 

Efekt Motyla

Wyobraź sobie, ze pewnego dnia otrzymujesz dar cofania czasu o parenaście minut. Jak to wykorzystasz? 
Gracz podczs swojej gry często staje przed trudnym wyborem, który nigdy nie jeszt czarno-biały. Masz bardzo niewiele czasu na to by zmienić swoją decyzję a potem... będzie trzeba zmierzyć się z konsekwencjami.
 

Główna bohaterka LiS jest Max Caulfield, zwykła dziewczyna która z czasem odkrywa moc przyjaźni oraz to jak bardzo życie nie jest oczywiste i jak wiele odcieni szarości w nim rządzi, zło potrafi pomóc bardziej niż dobro a to czego nigdy by się nie spodziewała uderza jak huragan. Historię bohaterki poznajemy w systemie Epizodycznym w którym każdy zajmie od 2 - 4  godzin. To nie tylko zabieg marketingowy twórców. Każdy odcinek kończy się cliffhangerem a więc nagłym zawieszeniem i zwrotem akcji. Teraz możecie w tą grę zagrac praktycznie bez przerwy ale w czasie kiedy gra się ukazywała, trzeba było czekać na kolejną część. I szczerze polecamy poczekać jeden dzień zanim zabierzecie się za kolejny "odcinek". To nieśpieszna gra - warto wczuć się nieco w bohaterów, ich relacje - popreżywać troszkę to co wydarzyło się do tej pory. 

 


 

Życie jest dziwne... 

Cofanie czasu zostało wykorzystane i przedstawione w pełni oraz w bardzo ciekawy sposób, z czasem poznajemy jak duży wpływ ma on na Max oraz osoby z jej otoczenia. Poza główną ścieżką fabularną, mamy także wiele możliwości by wykorzystać swój dar i wpływac na mniej ważne lub pozornie nieważne wydarzenia. 
Gra buduje klimat od samego początku, począwszy od gameplayu przez oprawę audiowizualną aż do portretów psychologicznych bohaterów, ich motywacji itd. 

 

Live is Strange to także jedna z tych gier, w których niezmiernie cięzko nie wzruszyć się choćby na chwilę. Gry bardzo rzadko odwołują się do wyższych emocji, a ta niemal w całości opiera się na współczuciu i empatii. To one powodują, że musisz dowiedzieć się co tu się w ogóle dzieje i jak naprawić to co wydaje się nieodwracalne. 

W grze znajduje się także przyjemna mini gierka polegająca na odnajdywaniu kadrów fotografii w dzienniku Max. To również jedno z bardziej kreatywnych rozwiązań na ciekawą "znajdźkę" w grze.
 

Life is Strange ( w całości)  na Steam możecie kupić za ok 70 zł, jednak czasowo cena potrafi spaść nawet do ok 35 zł. Nie zależnie jednak od ceny - jest to gra, którą z czystym sumieniem możemy polecić kazdemu.