News 27.07.2016

Dlaczego tak lubimy fajerwerki?

Migoczące gwiazdy, wybuchające chryzantemy, fontanny iskier… Fajerwerki zyskują w Polsce na popularności i coraz częściej uświetniają nie tylko zabawę sylwestrową, ale także wesela czy rocznice.

 

Pokazy pirotechniczne zachwycają i wzbudzają wielkie emocje. W noc sylwestrową w niebo wystrzeliwane są setki tysięcy fajerwerków, a profesjonalne widowiska organizowane przy okazji masowych imprez ściągają ogromne liczby widzów. Sztuczne ognie chętnie wykorzystywane są także w celu uświetniania indywidualnych przyjęć, na przykład weselnych czy urodzinowych.

 

Polacy uwielbiają fajerwerki

Jak szacuje w badaniach KPMG, w sylwestra 2011 roku na fajerwerki wydaliśmy niecałe 400 mln zł, a w roku 2014 suma ta wynosiła już 520 mln zł. Prawdopodobnie na ten wzrost mają wpływ dwa istotne czynniki. Po pierwsze, zwiększa się świadomość dotycząca materiałów pirotechnicznych. Konsumenci są ostrzegani przed zagrożeniami, jakie niesie za sobą wystrzelenie niesprawdzonych sztucznych ogni, a z tego względu zamiast sięgać po produkty z targu czy „spod lady”, wolą wybrać punkt, gdzie towary posiadają odpowiedni atest. Aby mieć pewność, że nabywamy bezpieczne fajerwerki, sklep, w którym je kupimy, musi wypełnić szereg rygorystycznych wymagań stawianych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, gwarantujących odpowiednią obsługę i właściwe przechowywanie towarów. Ponadto producenci sztucznych ogni, jak np. firma Tropic, osobiście testują każdy wprowadzany do sprzedaży produkt.

 

Kolejnym czynnikiem zwiększającym popularność fajerwerków jest znacznie ciekawszy i bogatszy asortyment sklepów. Co prawda te najbardziej widowiskowe, o dużym kalibrze, są przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów do stosowania podczas specjalnych pokazów pirotechnicznych. Jednak rynek produktów „amatorskich” również bardzo się zwiększa: dostępne są np. kolorowe race czy rakiety o różnych kształtach (peonii, gwiazd czy koron). Imponujące wrażenie robią również rzymskie ognie czy fontanny pirotechniczne, które wystrzeliwują w górę barwne iskry.

 

Pokazy fajerwerków coraz częściej urządzane są podczas wesel, przyjęć rocznicowych czy urodzinowych. Jeśli obawiamy się, że sami nie sprostamy zadaniu, możemy zlecić przygotowanie całego widowiska firmie zewnętrznej – niektórzy producenci sztucznych ogni mają również taką opcję w swojej ofercie.

 

Najciekawsze pokazy fajerwerków

Kolorowe światła na niebie możemy obserwować nie tylko w czasie nocy sylwestrowej. W Polsce organizuje się przynajmniej kilka imprez rocznie, które uświetniane są przez profesjonalne pokazy. Towarzyszą one na przykład finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Krakowie co rok ma miejsce tak zwana Parada Smoków, w programie której, oprócz marszu smoków ulicami Starego Miasta, znajduje się także pokaz. W tym roku nad Wisłą łodzie ciągnęły kilka smoczych podobizn, a w niebo przez dobre kilkadziesiąt minut wypuszczano spektakularne fajerwerki. W lecie organizowany jest także International Fireworks Festival – w tym roku imprezy odbywają się na Stadionie Energa Gdańsk i Lotnisku Muchowiec w Katowicach (ta zabawa, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich, wymaga zakupu biletu). Pokazy pirotechniczne mają miejsce również przy Wałach Chrobrego w Szczecinie, gdzie od 2008 roku regularnie w drugi weekend sierpnia ma miejsce „pyro muzykalne show”.