News 09.04.2014

DLA CIEBIE TO 5 MINUT, DLA KOGOŚ CAŁE ŻYCIE

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduję się, że ma nowotwór krwi. Tę okrutną diagnozę słyszą dzieci, młodzież, dorośli. Za potencjalnych dawców jako pierwszych bierze się członków rodziny chorego, ale bardzo często niestety nie mogą oni pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na uratowanie życia jest przeszczepienie szpiku kostnego od dawcy niespokrewnionego. Niestety tych jest zbyt mało. Z pomocną dłonią wychodzi fundacja DKMS, organizując po raz kolejny na polskich uczelniach Dni Dawcy Szpiku.

 

            Niemiecka fundacja DKMS  przeprowadza akcje rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych na całym świecie. DKMS jest największą i najlepiej działającą tego typu instytucją na całym świecie. W samej Polsce zarejestrowanych jest 459 635 dawców, z czego już 1018 podzieliło się już cząstką siebie, oddając szpik i ratując życie. 

 

            Bartek, student Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego został potencjalnym dawcą szpiku w marcu 2010 roku. Dzięki niemu, Natasza pokonała białaczkę. Pomaganie jest czymś naturalnym. Nie czuję się bohaterem, bo według mnie każdy powinien być potencjalnym dawcą szpiku– powiedział Bartek. Podejmując decyzję o pozostaniu potencjalnym dawcą musimy być świadomi, że jest to decyzja na całe życie. Nasze dane zostają w bazie dopóki nie ukończymy 60 roku życia. W każdej chwili możemy się spodziewać telefonu z informacją, że właśnie okazało się, że możesz pomóc uratować komuś życie. Jak opisuje swoje doświadczenie Monika świeżo upieczona matka: „Po niecałych dwóch miesiącach od zarejestrowania, dostałam telefon z informacją, że znalazł się ktoś, kto potrzebuje mojej pomocy. Byłam bardzo zaskoczona, że w tak krótkim czasie znaleźli mojego bliźniaka! Wiem, że to jakieś przeznaczenie, ja w to po prostu wierzę! 
 

            Niezależne Zrzeszenie Studentów UEK postanowiło przyłączyć się już po raz drugi do ogólnopolskiej akcji rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych, organizowanej przez Fundacje DKMS Polska. Podczas ostatniej edycji wolontariusze zarejestrowali prawie 200 osób. W dniach 9-10 kwietnia 2014 roku także na naszej Uczelni, w holu Pawilonu Sportowo-Dydaktycznego oraz na pierwszym piętrze Pawilonu C odbędą się Dni Dawcy Szpiku. Wolontariusze będą czekać na potencjalnych dawców w godzinach 11:00- 18:00. Kiedyś, za rok, dwa, pięć, czy dziesięć lat, i Ty możesz się dowiedzieć, że możesz uratować komuś życie, Zachęcamy studentów oraz pracowników naszej Uczelni do przyłączenia się do akcji!