Tech/Gry 24.09.2018

Cyberpunk 2077 - kiedy będzie gotowy?

Wszystkich zaskoczyła prezentacja podczas ostatnich targów E3. Po wielu miesiącach ciszy CD PROJEKT zakoczył nas na pierwszy rzut oka gotową grą a przynajmniej bardzo zaawansowanym procesem prac. Czy możemy zatem spodziewać siępremiery na gwiazdkę? Niestety nie, na ta premierę będziemy musili poczekać najprawdopodobniej do pierwszej połowy 2020 roku. 

 

To 48 minut widzieli już niemal wszyscy. Wystarczyły by wywołac olbrzymi hype w społeczności i euforię na giełdzie. Teraz na chłodno mozemy ocenić realny stan prac. 

 

 

Po pierwsze - w obu przypadkach (pokaz dla mediów i 48 minutowe demo) były to niegrywalne pokazy. Oznacza to, że o ile gotowy może być pokzywany quest to cała reszta już nie jest. Nie ma możliwsci by gracz udal się gdzie chce w świecie gry tak  jak to ma mieć miejsce. Zaprezentowano to co jest gotowe i nic więcej. Oznacza to, że o ile szkielet gry już jest "w miarę" gotowy to cała reszta jest w powijakach. Dziennikarze wspominają, że na ich pokazie nie było np niektórych mozliwości, które pojawiły się w filmiku a oznacza to, że po odzewie prasy - CD PROJEKT dokonało szybkich modyfikacji. To jest możliwe tylko na wczesnym etapie produkcji. 

Należy zakładać że gotowych jest może ok 10% fabuły i 20-30% świata,  mechanika gry z całą pewnośią nie jest jeszcze ostateczna. Oznacza to, że prze nami co najmniej rok oczekiwania.
2020 rok będzie wspaniałym nawiązaniem do papierowego pierwowzoru - Cyberpunk 2020. Redzi niezwykle konsekwentnie podchodza do tematu źródłowego i wydaje się to bardzo logicznym i dobrze wyglądającym medialnie rozwiązaniem. Nie chcą zrobić błędu takiejgo jak Bethesda z serią Fallout, która chociaż syskała zupełnie nowe oblicze, zupełnie zatraciła pierwotne cechy. Tu spodziewać się możemy mocnych nawiązań, które nie tylko w sferze wizualnej ale i rozgrywkowej wywodzić się będą z cyberpunk 2020. 

Redzi już nie raz pokazali że warto poczekać odrobinę dłużej aby stworzyć coś co zrewolucjonizuje rynek gier. Wpływ Wiedzmina na gry RPG jest wielki. Widać go w nowych Asasynach widać w innych grach RPG. Jaki wpływ będzie miał Cyberpunk 2077? Jeśli pozwolimy im na spokojną pracę - nie ograniczy się to tylko do świata gier. Do tej pory nieco zaniedbany świat Cybernetycznej przyszłości reprezentował w zasadzie tylko Deus Ex. A świat cybernetycznych wszczepów cieszył się mniejszą popularnością niż Tolkienowskie elfy, smoki i rycerze. Ta sytuacja może się teraz zmienić co będzie miało gigantyczny wpływ na nasza popkulturę. Producenci filmów , gier, książek, komiksów  - wszyscy czekają na kolejny sukces CD PROJEKT RED.