Tech/Gry 31.12.2018

Co lepsze dla gracza: komputer czy laptop?

Jesteś miłośnikiem gier komputerowych? Jeżeli zastanawiasz się, jak sprzęt do grania powinieneś wybrać, ten artykuł pomoże Ci rozwiać wątpliwości. Przekonaj się, co zyskasz dzięki zakupowi laptopa, a co dzięki zainstalowaniu ulubionych gier na komputerze stacjonarnym. Podejmij decyzję uwzględniając swoje potrzeby, ale i budżet, jaki możesz przeznaczyć na zakup nowego urządzenia.

 

O czym wiedzieć na początek?

Warto wiedzieć, że wiele nowoczesnych i świeżych na rynku gier można zainstalować i uruchomić nawet na komputerze czy laptopie średniej klasy. Jeżeli zatem wymiana sprzętu jest podyktowana wyłącznie obawą, że nowo zakupione gry nie zdołają się otworzyć, nie ma powodu do pośpiechu. Lepiej poczekać nieco dłużej i zebrać większy budżet na nowe, lepsze urządzenie.

Minusy grania na starszym lub średniej klasy komputerze to np. mniejsza płynność, gorsze odwzorowanie szczegółów, a co za tym idzie mniej atrakcyjna strona wizualna gier. Aby grafika spełniła oczekiwania nawet bardziej wymagającego gracza, procesor, pamięć RAM czy karta graficzna do gier komputerowych muszą być lepsze, a więc droższe. Ponownie: lepiej poczekać, odłożyć więcej i kupić sprzęt, który posłuży Ci na lata.

Dla jakiego gracza laptop?

Nowoczesna technologia sprawia, że laptopy z grupy gamingowych nadają się do grania w gry równe dobrze co komputery stacjonarne. Są polecane zwłaszcza tym osobom, którym zależy na mobilności. Jeśli grami urozmaicasz sobie wielogodzinne podróże pociągiem lub autobusem, to właśnie laptop gamingowy sprawdzi się lepiej. Także jeśli na rozgrywki jeździsz do znajomych, z laptopem będzie Ci łatwiej i wygodniej.

 

 

Jest wielu graczy, którzy masywny laptop do gier komputerowych wykorzystują jedynie jako urządzenie domowe. Po prostu są przyzwyczajeni do pracy na notebooku i nie chcą kupować komputera stacjonarnego. Zapytani o odczucia, chwalą sobie jakość gry.

Uwaga jednak! Niepozorny laptop gamingowy może Cię kosztować znacznie więcej od komputera stacjonarnego. Pamiętaj też, że nie będziesz mógł rozbudować go w takim stopniu jak tradycyjny komputer.

Dla jakiego gracza komputer stacjonarny?

Komputer stacjonarny to oczywiście odpowiedź dla osób, które grają dużo, często i w domowych warunkach. Stanowisko gracza może przypominać prawdziwą fortecę – głośniki, mikrofon, kamerka, kierownica do gier wyścigowych i inne sprzęty pomocnicze. Komputer stacjonarny bowiem daje o wiele większe możliwości – zarówno rozbudowy, jak i upgrade’u od wewnątrz.

 

 

Postawienie na urządzenie stacjonarne to wybór wysokiej wydajności i szeregu możliwości w niskiej cenie, a przynajmniej niższej względem laptopa gamingowego. Warto też zwrócić uwagę, że do komputera znacznie częściej podłącza się ekran zewnętrzny (w końcu to konieczność) niż do laptopa. Owszem, to dla Ciebie dodatkowy wydatek, jednak na nowoczesnym monitorze – zakrzywionym i wyświetlającym obrazy nawet w 4K – możesz liczyć na jakość obrazu, jakiej nie da Ci żaden laptop.

Wybierając nowy sprzęt do grania, poświęć też należytą uwagę dodatkom: myszce i klawiaturze, słuchawkom z mikrofonem, padom rozszerzającym możliwości. Każde uniwersalne urządzenie ma swój gamingowy odpowiednik. Wybierz takie, by zapewnić sobie zwycięstwo.