Kariera 02.11.2015

Bądź asertywnym wojownikiem!

Zdarza Ci się od czasu do czasu zrobić coś czego wcale nie chcesz? W pracy kolejny raz z rzędu zgadzasz się przyjąć dodatkowe zadania pomimo, że nie masz już za dużo na głowie? Prawdopodobnie masz problem z asertywnością.

Asertywność to jedna z kluczowych umiejętności interpersonalnych jakie z całą pewnością powinieneś zdobyć. Wbrew obiegowej opinii, nie chodzi tu o umiejętność mówienia uprzejmego  "NIE", a w każdym razie nie tylko to. To także szacunek do siebie, swojego czasu i pracy a także do innych. Naucz się walczyć o swoje prawa respektując prawa innych. Nie ma jednej książkowej definicji asertywności, jest natomiast kilka postaw, które do niej możemy przypisać.

Nauczmy się rozmawiać
Asertywność to sztuka mówienia szczerze swoich odczuciach odnośnie pewnych sytuacji międzyludzkich jakie mają miejsce w naszym życiu. Tak po prostu, nie bójmy się powiedzieć, że czyjeś zachowanie źle na Ciebie wpływa, że nie mamy czasu i w końcu, że nie pozwolisz na dalsze takie traktowanie. Jeśli propozycja, którą otrzymujesz nie jest dla Ciebie dobra porozmawiaj o tym. Może wypracujecie wspólnie dobre rozwiązanie? Jeśli godzisz się na coś wbrew sobie - to ty na tym stracisz.

 

Nie tylko "NIE"
Asertywność to także umiejętność uczenia innych jak chcesz być przez nich traktowany. Słuchaj uważnie i wymagaj tego samego od innych. Pracuj każdego dnia nad swoją pewnością siebie. Ta kluczowa umiejętność dla asertywności bardzo przyda Ci się w codziennym życiu.

Odmawiaj mądrze
Często to co powstrzymuje Cię przed powiedzeniem komuś "NIE" to twoje własne odczucia: lojalność, przyjaźń czy wewnętrzna chęć niesienia pomocy. Dbasz o Twoje relacje interpersonalne i obawiasz się, że twoja odmowa osłabi te więzy? Odpowiedzą jest czynna pomoc - zaoferują pomoc w innym terminie, w innym wymiarze, zaproponuj inne osoby, które również mogą pomóc. Daj poczuć swojemu rozmówcy, że robisz dla niego tyle ile realnie możesz.

 

Nie daj sobie wejść na głowę
Dobrze jest jak najszybciej rozpoznać u siebie objawy braku asertywności. Możliwe jednak, ż inni dostrzegą to pierwsi i będą się starali to wykorzystać. Mówiąc potocznie wejdą Ci na głowę wobec twojego braku sprzeciwu.  Zacznij więc od wytyczenia sobie i innym pewnych granic, których będziesz strzec. Jeśli ktoś je przekroczy daj mu do zrozumienia, że nie możesz mu na to dalej pozwalać.

Z czasem zachowania asertywne wejdą Ci w krew. Poczujesz o ile prostsze się stało twoje życie.
Pamiętaj jednak że tylko szanując prawo innych do odmowy możesz tego wymagać od innych.

 

 

 

O autorze:

Marcin Nawrocki
Redaktor Naczelny
marcin.nawrocki@podajdajej.info.pl

Podróżnik,dziennikarz,organizator projektów i eventów.