Nauka 07.05.2014

APLIKACJE, KTÓRE UŁATWIAJĄ ŻYCIE

Ideą IT Challenge – konkursu organizowanego przez Centrum Systemów Informatycznych ABB – jest praca zespołowa nad projektami informatycznymi realizującymi motto przewodnie edycji. W tym roku, zadaniem studentów jest stworzenie rozwiązań, które mogą wspierać życie mieszkańców miast i ich okolic. Pomysły dziesięciu zespołów, które przeszły do II etapu mają potencjał, by rzeczywiście ułatwić lub uatrakcyjnić codzienność lokalnych społeczności.

 

By usprawnić logistykę transportu w dużym mieście, studenci zaproponowali aplikację, która informuje o aktualnym położeniu tramwaju czy autobusu na trasie i dokładnym (a nie planowanym) czasie przyjazdu. Z kolei remedium na przeładowanie w krakowskich środkach komunikacji miejskiej ma stanowić system rozładowywania tłoku z wykorzystaniem kamer monitorujących liczbę pasażerów. Interesujące są również pomysły żaków na „ułatwienie życia” w czasie wolnym: aplikacja pomagająca odnaleźć znajomych podczas głośnych imprez masowych, internetowa platforma do samodzielnego tworzenia gier miejskich, narzędzie do aranżowania rozgrywek sportowych czy mobilne przewodniki turystyczne i rowerowe. Wśród wybranych przez Jury propozycji znalazł się także system ostrzegający przed niebezpiecznymi miejscami w okolicy oraz dwa projekty ekologiczne – inteligentny system kontroli napełniania pojemników śmietnikowych i aplikacja informująca o bieżącym zużyciu wody i energii.

 

Od 28 kwietnia autorzy zakwalifikowanych projektów pracują nad wdrożeniem swoich pomysłów
w życie. Wyniki II etapu zostaną ogłoszone 29 maja. Podczas Wielkiego Finału (5 czerwca 2014) cztery najlepsze zespoły zaprezentują gotowe projekty przed Jury Konkursowym. Zwycięska ekipa otrzyma Nagrodę Główną – czek na 25 000 złotych.

Więcej informacji: www.itchallenge.pl

ABB IT Challenge to coroczny, ogólnopolski konkurs organizowany przez Centrum Systemów Informatycznych ABB.  W latach 2007-2012 ocenie podlegały prace dyplomowe z obszaru IT. Od roku 2013 projekt odbywa się w zmienionej formule – ideą konkursu jest zespołowa praca nad innowacyjnymi projektami informatycznymi, które rozwiązują rzeczywiste problemy otaczającej nas rzeczywistości.

Centrum Systemów Informatycznych ABB jest częścią Grupy ABB – globalnego lidera w dziedzinie technologii energetyki i automatyki. ABB realizuje szereg różnorodnych działań biznesowych, obejmujących swoim zasięgiem wszystkie kontynenty świata. Działając w około 100 krajach i zatrudniając ponad 130 tys. osób, wytycza najwyższe standardy w branży.

W Centrum Systemów Informatycznych ABB w Krakowie i w Łodzi pracuje ponad 300 specjalistów z branży IT. Programiści, analitycy, szefowie projektów, specjaliści baz danych i projektanci aplikacji internetowych, odpowiedzialni są za funkcjonowanie globalnych systemów komputerowych ABB.

Więcej informacji: www.abb.pl/ISDeliveryCenter